8 Mart

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
 • 12 Mart 2015
 • 3.690 kez görüntülendi.

11051112_1415671428734625_1115013441_n

8 MART

    Ne güzel bir gün bugün. Kuşların cıvıltısı rüzgarın kulağına huzur fısıldıyor sanki. Mavi gökyüzü kubbe gibi kaplamış dört bir yanı. Güneş doğmak için hazırlıklarını tamamlamak üzere. Bugün, 8 Mart. Belki de o yüzden bu kadar anlamlı bakıyor yeşillenmeye niyetlenen ağaçların dalları. Havanın ahenkle gülümsemesi o yüzden belki.

Ülkemizde 1921 yılının 8 Mart’ında açmışı ilk kez emekçi kadınların yetiştirdiği o karanfil. Buram buram emek kokan; hak, umut, ümit, sevgi, kadın, özgürlük kokan o karanfil. Anne kokan…

“Bir kadını ikiye bölsen, yarısı çocuktur yarısı anne.” demiş şair. Ancak yapılan araştırmaların resmi kayıtlarına baktığımızda durum içler acısı. Hele son zamanlarda, kadına kalkan o acımasız eller kadar çoğalmış ki… Toprak; bereketiyle yeşertiyorken karanfilleri, yağmur bile can yakmamak için usul usul damlıyorken bulutlardan, karanfillere yapılan bu eziyetlerin nedeni nedir diye düşünmeden edemiyor insan.

Pulsuz zarflara konulmuş kayıtsız adreslere giderken söyleniyor hürlüğün faili meçbul şarkısı. Gram eksilmiyor hüzün namelerinden. Peki ne zamana kadar çığlıklar haykırılacak gök kubbeye? Ne zaman dinecek acımasızca katliamların ağlattığı annelerin gözyaşları? Ne zaman susacak arka arkaya verilen cinayet haberleri?

8 Mart bugün… Kadınların hak uğruna can verdikleri, onurlu mücadelelerinden taviz vermedikleri o şerefli gün. Cennet kokan o küçük insanları yetiştirirken biz kadınların, annelerin en önemli amacı olmalı merhametli, vicdanlı bireyleri yetiştirmek…Vurmak yerine sarılmayı, kıskançlık yerine kardeşliği,  alay etmek yerine şükretmeyi öğretmek… En önemlisi de erkeklerin kızlardan üstün olmadığını öğreterek yürümeliyiz bu yoldan. Bu görev bizim, çünkü onlar bizim açtığımız güzelliklerde yetişecek olan minik fidanlar.

Uçurumun kenarında özgürlüğü seyredebilir mi insan? Uçsuz bucaksız meltemler adını sayıklarken? Karanlıkların son bulduğu bir sabaha uyanmak dileğiyle…

 

  Zeynep Çolak

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Gercekten cok guzel yazilmis bir yazi. Her cumlenin kendine has anlam derinligi var.

  1. Anonim dedi ki:

   Beğenmenize sevindim, çok teşekkür ederim :)

 2. büşra yakut dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş tebrikler

 3. Anonim dedi ki:

  COOK GUZEL TEBRIKLER

 4. Talat dedi ki:

  Başarılarının devamını dilerim çok etkileyici…

BİR YORUM YAZ