AB zirvesinin gündemi yine Yunanistan

  • 19 Mart 2015
  • 426 kez görüntülendi.
AB zirvesinin gündemi yine Yunanistan

fre

AB devlet ve hükümet başkanları, bugün gerçekleştirilecek Brüksel zirvesinde, Enerji Birliği Projesi yerine yine Yunanistan’ın mali durumunu görüşecekler. Zirveden çıkacak kararlar merakla bekleniyor.

ZİRVENİN GÜNDEMİ DEĞİŞTİ

320 milyar euroluk dış borcunun taksitlerini ancak ortaklarının yardımıyla ödeyebilen Yunanistan’ın içinde bulunduğu mali kriz, Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin gündemini değiştirdi. Liderlerin Avrupa enerji birliğiyle ilgili konuları görüşmeleri bekleniyordu.

REFORM PROGRAMININ AYRINTILARI

Vadesi gelen borç taksitlerini ödemede güçlük çeken Yunanistan’ın Başbakanı Aleksis Tsipras, Brüksel buluşmasında ortaklarına reform programının ayrıntıları hakkında bilgi verecek. Yunanistan’ın ne pahasına olursa olsun Euro Bölgesi’nde kalması gerektiğini savunanların sayısı ise azalıyor.

Tsipras hükümeti temerrüde düşme tehlikesini önleyebilmek için Avrupa Merkez Bankası’ndan ya da ortaklarından nakit yardımı almayı umuyor. Başbakan Tsipras zirve sırasında liderlerle ayrı ayrı bir araya gelerek likidite sıkıntısını aşmasında Yunanistan’a yardımcı olmalarını isteyecek.

Atina hükümetinin borç krizini yeniden zirve gündemine aldırtmasına önce karşı çıkılmış, başkentler arasındaki telefon diplomasisinden sonra ise gündem değiştirilmişti. Liderlerin zirvede öncelik tanıyacağı bir diğer konu da Ukrayna krizi sebebiyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ