ABD Dışişleri: Mısır’ın güvenliği tehdit altında

  • 14 Nisan 2015
  • 362 kez görüntülendi.
ABD Dışişleri: Mısır’ın güvenliği tehdit altında

Harf’e, günlük basın toplantısında, bakanlığın yaptığı açıklamada, Mısır’da Amerikan vatandaşı Muhammed Sultan’a verilen müebbet hapis cezasına tepki gösterirken idam ya da müebbet hapis cezaları alan diğer kişilerden söz etmemesi soruldu.

“O konudaki tüm detayları görmedim, geçen hafta 379 kişiye yönelik bir kitlesel yargılama vardı” diyen Harf, “Genel anlamda, (Mısır’daki) kitlesel yargılama ve cezalara ilişkin rahatsızlığımız devam ediyor. Bunlar, kanunlara uygun yargılama sürecine aykırı. Bu konudaki ayrıntılara bakacağım” ifadesini kullandı.

“KARARIN NEDENİ GÜVENLİK TEHDİDİ”

Harf, ABD’nin geçtiğimiz günlerde Mısır hükümetine askeri yardımların önünü açmasına yönelik soru üzerine de, “Mısır’a askeri yardımlara ilişkin geçtiğimiz günlerdeki kararımız, ne Mısır’ın insan haklarında gelişme gösterdiğini öne sürüyor ne de Mısır’ın ülkedeki muhaliflere yaklaşımlarını bir şekilde onaylama niteliği taşıyor” dedi.

DEAŞ ve diğer konulardan kaynaklı olarak Mısır’ın güvenliğine tehditlerin son aylarda arttığını belirten Harf, “Kararımız da buna dayanıyor” diye konuştu.

Harf, Mısır’ın insan hakları uygulamalarına yönelik kaygılarının ise sürdüğünü bildirdi.

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 50 İhvan üyesinin yargılandığı “Rabia Operasyonları Birimi” davasının duruşmasına Kahire Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, mahkeme, Bedii ile 13 İhvan yöneticisinin idamına, aynı davadan yargılanan 37 kişinin müebbet hapsine hükmetmişti. Müebbet hapis cezası verilen 37 kişi arasında tutukluluk halini protesto için bir yıldan fazla süredir açlık grevi yapan ABD vatandaşı Muhammed Sultan’ın da bulunduğu belirtilmişti.

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz günlerde Mısır’a, Raiba’tul Adeviyye Meydanı’nda binden fazla göstericinin öldürülmesinin ardından F-16 uçakları, Harpoon füzeleri ve M1A1 tank teçhizatı gönderilmesini durduran başkanlık emrini kaldırarak, askeri yardımların önünü açmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ