ABD havayolu şirketinden Müslüman yolcuya ayrımcılık

  • 30 Mayıs 2015
  • 493 kez görüntülendi.
ABD havayolu şirketinden Müslüman yolcuya ayrımcılık

tahara ahmad

Yapılan yazılı açıklamada, şirketin farklılığı ve kaynaşmayı esas aldığı belirtilirken, United Hava Yollarının ya da herhangi bir partner kuruluşlarının gerek çalışanlarına, gerekse müşterilerine karşı ayrımcılık yapmadığını iddia etti.

Başörtülü Müslüman kadının başına gelenleri daha iyi anlamak için kendisiyle irtibata geçildiğini belirten United, aynı zamanda olayın olduğu uçaktaki yetkilerle görüşüldüğünü söyledi.

Tahera Ahmad isimli genç kadın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada başörtüsünden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığını belirtmişti.

KAPAĞI KAPALI KUTU KOLA İSTEDİ

Ahmad, Facebook hesabından paylaştığı yazıda, uçakta yapılan içecek servisi sırasında, hostesten istediği diyet kolanın kendisine kapağı açık bir şekilde servis edilmesine tepki göstererek, “hijyenik sebeplerden dolayı” kendisine kapağı kapalı bir kutu kola getirilmesini istedi.

Buna karşı ise hostes, “sana kapağı kapalı kutu kola veremem, bu yüzden sana içecek yok” diye karşılık verdi. Hostes buna gerekçe olarak da, kendilerinde böyle bir yetki olmadığını, çünkü “bazı insanlar bunu silah olarak kullanabilir” dedi.

“SEN BUNU SİLAH OLARAK KULLANMADAN BEN AÇAYIM..”

Bu sırada Ahmad’in yanında yolculuk yapan kişiye ikram edilen kapalı kutu içerisindeki birayı işaret eden başörtülü kadın, neden sadece kendisinin bu duruma maruz kaldığını sorması üzerine, bira kutusunun kapağını açan hostes, “sen bunu silah olarak kullanmadan ben açayım” ifadesini kullandı.

Bu durum karşısında diğer yolcular tarafında da kendisine yapılan ayrımcılığa dikkat çeken Ahmad, yolculardan birinin hakaret ederek, “evet bunu silah olarak kullanabilirsin, kes sesini” dediğini diğer yolcularında bu olay karşısında sessiz kaldıklarını belirtti.

Amerika’nın en saygın üniversitelerinden biri olan Northwestern Üniversitesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre Tahera Ahmad bu okulda dinler arası diyalog yöneticiliği yapıyor. Sitede yer alan bilgiye göre, Ahmad yapmış olduğu çalışmalardan dolayı Beyaz Saray’da ABD Başkanı Barack Obama tarafından davet edilerek onore edildi.

Sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyada United Havayolları’nın Ahmad’den özür dilemesi beklenirken şirkete protesto çağrıları yapılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ