ABD-Meksika sınırında IŞİD kampı bulundu

  • 16 Nisan 2015
  • 445 kez görüntülendi.
ABD-Meksika sınırında IŞİD kampı bulundu

ışid-kamp

ABD ve Meksika güvenlik güçlerinin geçen hafta, Amerikan sınırına 13 kilometre uzaklıktaki Anapra bölgesinde baskın düzenlediği bir kampta, Arapça ve Urduca belgelerle, Amerikan Birinci Zırhlı Tugayı’na ev sahipliği yapan Fort Bliss Üssü’ne ait planlar ele geçirildi.

Meksikalı yetkililer, aynı bölgede faaliyet gösteren bir IŞİD hücresinden de haberdar olduklarını açıkladı.

MAFYA BÖLGESİNDE IŞİD KAMPI

Meksika’nın Chihuahua eyaletine bağlı olan bölge, ülkenin önde gelen uyuşturucu kartellerinden üçünün kontrolünde. Dolayısıyla Meksika ordusunun ve polisinin burada operasyon düzenlemesi oldukça riskli görülüyor. Militanların bu durumdan faydalanmak için bölgeyi operasyon üssü olarak belirlediği düşünülüyor.

Militanların, Meksika mafyasına bağlı insan kaçakçıları aracılığıyla ABD tarafına rahatça giriş-çıkış yapabildikleri düşünülüyor.

Meksika istihbaratı, militanların askeri üslerin dışında toplu taşıma ve üniversite gibi sivil hedefleri de vurabileceği uyarısında bulunuyor.

IŞİD’in Meksika sınırından Amerikan topraklarına girerek terör saldırıları düzenlemeyi planladığı iddiası geçtiğimiz aylarda da gündeme gelmiş, yetkililer iddiaları araştırdıklarını söylemişti.

AVUSTRALYALI BAKAN IŞİD LİDERİNİ TANIMIYOR

IŞİD’le mücadele için Irak’a ek asker gönderme kararı alan Avustralya’nın Savunma Bakanı Kevin Andrews’un, örgüt lideri Ebubekir el Bağdadi adını bilememesi tartışma yarattı. Andrews, katıldığı programda IŞİD liderinin adını bilemeyince sunucu “Bu görev için askerlerimizi tehlikeli bir ortama gönderdiniz. Daha IŞİD liderinin adını bilmiyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ