ABD sözcüsü: Obama soykırımı kabul ediyor

  • 15 Nisan 2015
  • 384 kez görüntülendi.
ABD sözcüsü: Obama soykırımı kabul ediyor

vergi.jpg

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, 1915 Olayları’yla ilgili gerçeklerin “tam, adil ve içten kabulünün herkesin çıkarına olduğunu” söyledi.

Harf’e günlük basın toplantısında, Papa Françesko’nun 1915 Olayları’na ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki sözleri hatırlatılarak, bu konuda ABD’nin duruşu soruldu.

“OBAMA SOYKIRIMI KABUL EDİYOR”

ABD Başkanı Barack Obama ve üst düzey yetkililerin, “Osmanlı İmparatorluğu’nun sonlarında 1,5 milyon Ermeninin katledildiği veya ölüme yürüdüğünü tarihi bir gerçek olarak kabul ettiğini” söyleyen Harf, Obama ve yetkililerin “gerçeklerin tam, adil ve içten kabulünün Türkiye, Ermenistan ve Amerika dahil herkesin çıkarına olduğunu” belirttiğini ifade etti.

“ÜLKELER GEÇMİŞLE HESAPLAŞARAK İLERLEYEBİLİR”

Harf, “Bu alanda ve daha genel anlamda zulmün önlenmesinde, yönetimin çalışmalarına rehberlik eden ilkelerden biri, ülkelerin, geçmişlerinin çok acı unsurlarıyla hesaplaşmaları ve bunları kabul etmeleriyle ilerleyebildiği ve daha güçlü oldukları şeklinde. Bunu yapmak, farklı ve daha hoşgörülü bir gelecek inşa etmek için esastır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ