ABD’de ağaca asılan siyahi için soruşturma başlatıldı

  • 21 Mart 2015
  • 404 kez görüntülendi.
ABD’de ağaca asılan siyahi için soruşturma başlatıldı

abd

Mississippi eyaletininin Claiborne idari bölgesinde, çarşafla ağaca asılmış olarak bulunan kişinin yaklaşık 2 haftadır aranan 54 yaşındaki Otis James Byrd olduğu tespit edildi.

NE OLDUĞUNU BELİRLEMEYE ÇALIŞIYORUZ

Olayla ilgili MSNBC’ye açıklamada bulunan ABD Adalet Bakanı Eric Holder, “Bu noktada ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz” ifadesini kullanırken, FBI’nin Adalet Bakanlığı Yurttaşlık Hakları Bölümü ve Mississippi Güney Bölgesi Savcısı’nın hukuk ihlalleri olup olmadığını belirlemek için davaya baktıklarını bildirdi.

Olayın intihar veya cinayet olup olmadığının tespiti için yaklaşık bir hafta daha zamana ihtiyaç olduğu bildirilirken, olayın nefret suçu olup olmadığı üzerine yoğunlaşıldı. Ağaca asılı olan Byrd’in siyahi Amerikalı olması, Mississippi’de tarihi ırk bazlı şiddet olaylarını hatırlatması açısından olayın nefret suçu olup olmadığı ayrı bir önem arzediyor.

“ENDİŞELİYİZ”

Olayla ilgili bir açıklama yapan bölgedeki Siyahilerin Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) Mississippi Başkanı Derrick Johnson olayla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Tahminde bulunmak için çok erken. Fakat Mississippi’deki ırkçı nefret suçlarına dayılı geçmişe bakıldığında, bu eyalette bir Afrikalı Amerikan’ın ağaca asılı bulunmasından her zaman endişe duyuyoruz.”

DAHA ÖNCE IRKSAL ŞİDDETE RASTLANMADI

Claiborne County Şerifi Marvin Lucas ise Claiborne’da yaşayanların yüzde 85’inin siyahi Amerikalılardan oluştuğunu belirterek daha önce bölgede ırksal şiddet olayına rastlanmadığını bildirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ