Ağrı Kontrolünde Psikolojik Tedavi

  • 12 Mart 2015
  • 512 kez görüntülendi.
Ağrı Kontrolünde Psikolojik Tedavi

Psikolojik tedaviler de, ilaç tedavileri gibi, ağrı tedavi yöntemlerinin bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır.

Ağrı çekerken sinirli, üzgün, çaresiz ve bitkin hissetmek çok normal karşılanır. Ağrı kişiliğinizi değiştirebildiği gibi uykunuzu bölebilir ve işinizi, hatta cinsel ilişkilerinizi bile etkileyebilir. Ama durum böyle olmak zorunda değildir. Bunun için psikolojik tedaviler sıklıkla ağrıyı şiddetlendiren yüksek düzeylerde yer alan fizyolojik stresi azaltabilme yoluyla ağrı tedavilerinde kullanılabilecek olan, ilaç içermeyen güvenli bir yol sistemidir.

Ağrıya yönelik olan psikolojik tedavilerin büyük bir kısmı eğitim şeklindedir. Ağrı çeken kişilerin zorluklarla başa çıkabilmeleri açısından bilgi edinmelerine yardımcı olur. Bu psikolojik tedavi yöntemlerini sırasıyla inceleyelim.

Konuşma terapisi, stres yöntemi, ağrıyla başa çıkmaya yönelik beceriler kazanmalar.

Yer vermiş olduğumuz bu üç başlığı incelemeye kalktığımız da sırasıyla;

Konuşma terapileri, bir psikiyatrist veya psikologdan destek ve danışma hizmeti alınmasıyla başlar. Bu sayede gevşeme yöntemleri sayesinde, iyileşmeye ve ağrının azaltılması ile ilgili bilgi edinmiş olurlar.

Stres yöntemleri ile hastanın daha kötüleşmeden müdahale edilmesini sağlar. Bu sayede hastalar, stres ve ağrı ile arasındaki psikolojik ve fizyolojik etkenleri ayırt ederek ağrıları hafifletme yollarını öğrenir.

Ağrıyla başa çıkmaya yönelik öğrenmiş oldukları bilgileri, nasıl uygulanabileceği öğrenilirken bu yöntemler sayesinde ciddi ölçüde ağrılar dindirilip, acılardan kurtulmasını sağlar.

Psikolojik tedavi ile uygulanan tıbbi veya cerrahi tedavilere yanıt vermeyen şiddetli ağrılar için sağlık ekiplerine başvurmaları daha doğru olacaktır. Bu sayede tedavilerin hangileri olduğuna karar vermenizde sizlere yardımcı olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ