Ahmet Kaya Şarkılarında Aşk,Özgürlük ve Kardeşlik

Serap Balyemez

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.
 • 12 Mart 2016
 • 1.402 kez görüntülendi.

021_d
Dinleyenin sahip olduğu politik düşüncesi ne olursa olsun Ahmet Kaya şarkıları herkesi ,her kesimi sarar. Farklı kimlikleri aynı payda da toplayabilen büyük sanatçı bana göre. Türkün ,Kürdün ,sosyalistin ,ülkücünün kimlik ve düşünce ne olursa olsun dinlediği yorgun demokrat.O sadece Kürt halkını kucaklayan Kürt siyasetiyle içselleştirilmiş bir sanatçı olarak düşünülemez. Müziğin evrensel olduğunu gösterir. İdeolojiler farklı olsa da ,zamanı zamanımıza denk gelse de gelemese de replay tuşuna abone olduğumuz bir Ahmet Kaya şarkısı olmuştur.
Sürgünde kalmış kaç umudun kaç özlemin , alüvyon deltası gibi içimize sürüklenen içimizde biriktirdiğimiz kaç hüznün dış sesidir ,bizim çığlığımızdır . Özgürlük kokar şarkıları ,aşk ,hüzün ,yalnızlık kokar ,yitip giden günlerin ardında kalan yorgunluğumuzdur ,’’ölürken bile hasretim sana ‘’ dinlerken hasreti çekilen yare kavuşamamızın acısına dokunur,tek başına kalınan kaç gecenin sığınağı olmuştur.Var mı bir Ahmet Kaya şarkısını dinleyip de kayıtsız kalan, var mı dinlerken olmayan aşkın acısını çekmeyen ,olan sevdanın acısını daha da derin hissetmeyen ? Hayali içinde kalan günleri hatırlamayan ,’’ hesabım kalsın mahşere ‘’diye kırılmışlığımızı ,incinmişliğimizi içimizdeki bir yere gömmeyen , var mı ‘’geceden mülteci kederimizi’’,‘’ acılardan arta kalan bakışlarımızı ‘’ anımsamayan ,var mı bir Ahmet kaya dinledikten sonra içi cız etmeyen ? Sözlerinin çekim gücüne kapılmayan ? Sanmam.
Bir büyüsü ,her parçasının ayrı bir ruhu var; kıyı da köşe de kalmış hayatların sesi, yoksulluğun sesi ,kimi zaman özlemin sesi olmuş .Bu özlem bazen bir dosta ,bir sevgiliye olan hasret bazen ’’iki yanımda iki polis beni bul anne diye ‘’ anne sıcaklığına duyulan hasret , özgürce yaşamaya olan hasret, ,uçurtması tellere takılan çocukluğuna , ‘’hani benim gençliğim nerde ‘’ diye yaşanılmamış gençliğe hasret ,bazen kimliklerin ayrışmadığı kardeşçe yaşamaya duyulan, güneşli umutlu günlerin yaşandığı vatana hasret oluveriyor.
Ahmet Kaya’nın şarkıları sadece aşk ve hüzün değildir o aynı zamanda toplumsal hafızayı da canlı tutmuştur.Bugün kültür endüstrisi içinde müzik ürünlerinin pek çoğu Adorno’nun söylemiyle ‘’dinlemeden dinlemeye‘’ maruz kaldığımız bizi dinlemenin gerisine götürürken Ahmet Kaya şarkıları popüler kültür içinde eriyip zamanla anlamını yitirip giden şarkılar olmamıştır.Geriye kalanlar hala taze hala sıcacık hala güncel.Sosyolojiden müziği ,ortaya çıkan ürünleri yorumladığımız zaman şüphesiz toplumsal tarihi yansıtan özgün müziklerin toplumsal işlevi önemli yer tutar.Edebiyat gibi film gibi müzik de toplumsal hafızayı yansıtmıştır.Fişlenmelerin ,cezaevi günlerinin,yasaklanan kitapların ,siyasal şiddetin yaşandığı ,özgürlüklerin sınırlandırıldığı hak ve hukukun göz ardı edildiği 80 dönemi yaşananlar Ahmet Kaya’nın şarkılarında da yer almıştır.’’Burada çiçekler açmıyor ,kuşlar süzülüp uçmuyor ,geçmiyor günler geçmiyor ‘’diye Türkiye’nin karakol günlerini cezaevinin soğuk yüzünü,Mamak Metris cezaevlerinde dört duvarın içinde yaşadığı /insanların yaşadığı, tutsak günleri karanlık zindanları müziğinin içine yerleştirmiştir.Sazı ve sözü sadece Kürk halkının içinde biriktirdiği isyan değildir ‘’halkım ‘’demiştir. ’’Bir dalgayım halk denizinde ‘’ demiştir; ‘’dünyaya sataşması ‘’ başkaldırması, kavgası ,içindeki o isyan biriken hırçınlık ‘’halk ‘’içindir hürriyet içindir.
Vatanından ayrı kaldığı zamanlarda da içinde kırılganlığın sitemi olmuştur . ’’Ağlama Diyarbakır ‘’ dediği şehir bugün hala Kürt siyasetinin /Kürt sosyolojisinin kanayan yeridir. Kendisi gibi ‘’bilyelerine topacına hasret ‘‘çocuklar büyüyor ,hala ‘’Özlemlerle acılarla dolu Anadolu ‘’.Hala halkın sesi özlemin kavganın sesi Ahmet Kaya …
‘’Oğul tadında mektup ‘’ bırakamasa da ‘’abi tadında ‘’ parçalar bıraktı sırdaş oldu ,örselenmiş yaşamın ,elleri kınalı gelinlerin ,zılgıt çeken anaların, terk edilmiş evlerin ,kefenlerin ,ezilmiş yaşamların, bireyin–toplumun sancısı,sol yanımızın sesiydi ve böyle birleştirdi bizi.Evet Bu dünyadan bir Ahmet Kaya geçti sazıyla ,sözüyle tok sesiyle geçti.İyi ki geçti !

Serap BALYEMEZ

YAZARIN SON YAZILARI
Göçün Kadınları - 5 Mayıs 2016
Vesikalı Yarim Üzerine - 10 Nisan 2016
Korku Toplumu - 18 Mart 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Öncelikle böyle mühim bir konu yazdığımız için tşkrlr ederim keşke herkes sizin gibi anlasa böyle insanların değerini toplumda ayrışma diye bir şey kalmaz ama gel gör ki birleştirmek yerine ayırıyorlar sürgüne göndererek susturarak tahdit ederek öldürerek, böyle bizim iyi insanlarımızı bizden alarak bizim kendimizi bulmanızı gelismemizi istemiyorlar ve gerçekten vatanada millete de toplumada zarar verenler böyle insanları bir sekilde yok eden insanlardır, insanların bunları bilmeleri lazım tşkrlr

  1. Anonim dedi ki:

   Ben teşekkür ederim yorumunuz için . Ayrışmadığımız günlerimiz olsun ..

 2. seher pekdogan dedi ki:

  Duygu yogunlugu tavan, özümsenilesi bir yazı…

  1. Anonim dedi ki:

   Teşekkür ederim Seher Pekdoğan :)

 3. miray dedi ki:

  Yazarliginiz hayirli olsun, Ahmet Kaya’nin bircok sarkisini (sizin deyisinizle replay demeyecegim bir yazar olarak Türkçe kelimeler kullanmanizi tavsiye ederi), tekrar tekrar dinliyorum da ben ilk yazinizda Ahmet Kaya’yi ele alma sebebinizi özellikle merak ettim. Daha dogrusu Ahmet Kaya’yla ilgili de pek birsey anlatmamissiniz, butun yaziniz şarkı isimleriyle baslayip bitmis, ilk yazinizda daha ozenli olmanizi beklerdim

  1. Anonim dedi ki:

   Merhaba, öncelikle hayırlı olsun için teşekkür ederim . Geri bildirimler için de teşekkür ederim . İlk yazım Ahmet Kaya ile başlamadı bu sitede ilk yazım evet Ahmet Kaya oldu . Ahmet Kaya müzik sosyolojisi açısından dikkatimi çeken bir sanatçı olmuştur .Vurguladığı sözlerin de söylediğim gibi bizi aynı paydada birleştirmesi dikkatimi çekmiştir . Özensizlik değil de acemilik diyelim biz ona , bir dahaki yazıda görüşmek üzere..

   1. Anonim dedi ki:

    açıkçası cevabınıza sevindim, diğer yazılarınızda görüşmek üzere…

 4. Anonim dedi ki:

  Mükemmel bir analiz

  1. Anonim dedi ki:

   Teşekkür ediyorum..

BİR YORUM YAZ