Ailenin Önemi

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
 • 26 Mayıs 2015
 • 1.511 kez görüntülendi.

  happy-family-on-the-floor

Canlı bir organizma olan toplumun en temel yapı taşı ailedir.Kısacası; birbirine kan ve evlilik bağıyla bağlanan bireylere aile denir.Tek bir aile tanımından bahsetmek yanlıştır çünkü aileler farklı bireylerden oluştuğu için farklı yapılara sahiptir o halde aileden değil ailelerden söz etmek gerekir.Toplumu oluşturan bireylerin  kişilik yapıları ailede oluşmaya başlar.Bu yüzden bozuk kişilik yapısına sahip bireyleri anlamak için aile yapısına bakmak gerekir.

   Günümüz toplumlarında aileye verilen önem eskisine nazaran düşüşe uğramıştır.Bu durum beraberinde ne yazık ki  boşanmaları da artırmıştır.Boşanma sebeblerine genel hatlarıyla bakacak olursak ; özellikle flört ve nişanlılık dönemlerinde aşkın gözü kördür tabiriyle duygularını yaşayan bireyler, partnerlerinin olumsuz yanlarını görmezden gelmektedir.Bu dönemlerde önemsenmeyen bu olumsuz davranışlar sonra boşanma sebeplerinden birini oluşturur. Yine bir diğer sebep de kişiler partnerlerini değiştirme çabası içinde bir tutum sergilerler.Evlendikten sonra değişir diye düşünmek evliliğin sonlanmasına sebep olabilmektedir, çünkü insanları değiştirmek onları olduğu gibi değil olmasını istediğimiz gibi şekillendirmek amacı güder bu da bir süre sonra sıkıntılara sebep olur.

   Aile,toplumsal bir bütündür .Bu bütün her organizma gibi alt organlardan oluşur .Evlilikle kurulan aile birliğinin zaman zaman iniş çıkışlar yaşaması olağandır .Aile bireylerinden birinin ölümü , hastalığı ya da eşler arasındaki çatışmalar aile birliğinin sarsılmasına yol açabilir.  Evlilikle beraber farklı iki kafa yapısı aynı çatı altında buluşur.Burada önemli olan ben’in bırakılıp biz’in oluşmasıdır.Aynı çatı altında ısrarla sürdürülen ‘’ben’’ istemleri aile de çatışmalara yol açmaktadır.Evlilik sonrası bu tür sorunların yaşanmaması için evlilik öncesi hazırlık iyi yapılmalıdır.Buradan yola çıkarsak evlilik için tek boyuttan bakmak yanlıştır daha da açacak olursak evlilik için sadece ‘’sevgi’’ yeterli değildir.Çiftler evlilik için sadece sevginin yeterli olmayacağını ; saygının , uyumun , hoşgörünün  de sevgi kadar önemli olduğunu bilmeleri gerekir. İşte tam da burada yine aşkın gözü kördür hatasına düşmemek gerektiğine vurgu yapmak isterim.

   Evlilik kurulurken statüsü, fiziksel özellikleri , geliri gibi geçici şeyleri evliliğin ilk şartı olarak kabul etmek yerine saygı, sadakat, uyum bunlarla beraber sevgi ve en önemlisi ‘’güven’’ duygusuna önem verilmelidir.Ancak burada eşe yüzde yüz güven duymak  ve ondan fazlasıyla güven beklemek hatadır hepimiz insanız ve kimse yüzde yüz güvenilirdir denilemez.Ayrıca partnerimizi sadece eşimiz olarak görmek gerekir .’’sen benim her şeyimsin’’ tabiri oldukça yanlış bir söylemdir çünkü kişinin omzuna birden fazla rol yüklenirse bir süre sonra bunu kaldıramayabilir eş sadece eştir,ondan anne baba kardeş arkadaş dost vb. gibi rolleri de üstlenmesini  beklemek yanlıştır.

   Ez cümle  toplumdaki en önemli yapı taşlarından birisi ailedir bu yüzden aileye bir hayli önem vermek gerekir.Sırf evlenmek için evlenmek ,aşkından deli divane olduğu için evlenmek boşanmalarla sonuçlanan evlilikleri ve toplumda sorun oluşturacak bireylerin dünyaya gelmesine yol açabilir.Bu nedenle seçimlerimizi yaparken iyi düşünüp güzel evlilikler yapmak ve hayal kırıklığına uğramamak umudu ve temennisiyle…

Asuman ŞAYF

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Es sadece estir cumleniz çok anlamli asuman hanim hic bu acidan bakmamisti. bizim toplumumuzda birçok evli cift birbirinin her seyi olmaya cabalamakta hatta birbirlerine yetebileceklerinin gostergesi olarak kendilerini cevreden soyutlamaktadirlar.

  1. asumansayf dedi ki:

   Cok tesekkur ederim evet malesef ..umarim birkac kisiye farkindalik kazandirir yazim teşekkür ederim tekrardan.

 2. Murat Ali Kuzucu dedi ki:

  Öncelikle hayırlı olsun. Önemli bir konuya değindiğiniz içinde teşekkür ederim. Analizinizin bir kısmına katılıyorum. Diğer kısımları sorunlu ve çelişkili geldi bana. Beni bırakıp biz olabilmek için güven mutlaka olmalıdır. Güven kimseden beklenilmez,istenilmez. Güven duymak doğal bir süreçtir. Eğer bir kişiye güveniyorsanız bitmiştir. Güvenin ortası yoktur. %1 bile güven açığı varsa sorunların geleceği elzemdir… Toplumun kullandığı ” sen benim her şeyimsin” ifadesi de bir şey umut etmek için değil bir sevgiyi dile getirmek için kullanılır. Yoksa bu kelimeyle başka roller beklenilmemektedir. Beni bırakıp biz olabilmekte şahsi değerlerimizi bırakmak değil aile için bütünleşmek anlamı taşımalıdır. Her insan kendi özellikleriyle kalmalıdır. Kendi içinde ben, aile içinde biz olunmalıdır…

  1. asumansayf dedi ki:

   Cok tesekkur ederim yorumlariniz ve elestirileriniz icin dikkate alacagim ,aslinda anlatmak istediğimi cok iyi anlamissiniz zaten son cumleniz ozetlemis teşekkür ederim tekrardan.

 3. Caner dedi ki:

  Evlenmeden once karekter ayarlarini degistir evlensikten sonra fabrika ayarlarina doner hepsi budur sn hocam …. yazinizi begendim yeni genc ergen cahiliye fikirlerin okumasi bilinclenmesi dilegiyle…

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   marım öyle olur. Teşekkürler.

 4. Anonim dedi ki:

  Yorulmadan yazdiginiz bu guzel cumlelerin kiymeti bilinir umarim… hersey acikca anlatilmis bir yazi tebrikler.

  1. Asuman Şayf dedi ki:

   Cok tesekkur ederim mutlu ettiniz.

BİR YORUM YAZ