Alemin Özü

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
 • 15 Haziran 2016
 • 4.165 kez görüntülendi.

image

Koskoca evrende bir avuç yer kaplayan insanoğlu için bütün alem seferber olurken , o gözünün görebildiğinden ötesini görmez ; avucuna sığdırdığından fazlasını bilmez. Oysa ki dünyaya gelişiyle tüm olayların silsilesi bir bir meydana geliverir. İnsana verilen mana Sema katında öyle kutsaldırki insan bu kutsiyeti farketmemek de gören gözleri olmasına karşın âmâdır.

Şeyh Galip bir beyitinde insanoğlunu tasvir ederken

“hoşça bak zatına kim zubde-i alemsin sen / merdümi  didei ekvan olan ademsin sen “

beyitin kısa anlamı şudur.

“Kendine güzelce bak ki, alemin özü sensin / sen varlığın gözbebeği olan ademsin” der

insanoğlu bunun farkına varıncaya kadar ömrü yarılarmış ,nefsi emmarenin tuzağına düşmüş, virane bir halde ömrü tamamlar. Ne bir mana ne bir farkındalık ne de başka birşey görmez , kaderinin sırrına vakıf olmaz. Sadece dünya hayatı ile değil, öteki aleminde gözbebeği olan insan kendi kadrini kıymetini bilmez. Gider bunu ucuz sekillerde kapatmaya çalışır. Oysa içine baksa özünü görse , var olmasa yaşadığı dünyanın bir ehemmiyeti olmadığını idrak etse tevekkül ve tefekkür dairesi içinde tüm işlerini rast getirip karlı çıkacak.

Gelişiyle her birşeyi hali hazır buluverir. Mükemmel bir denge ile tüm duyular ve güdüler ona hizmet etmek için bekler. Ama varlığın özü diye nitelendirilen insan anlamaz , bilmez bilmek istemez. Yaşadığı yaşayacağı her hadise kendisine kul olma miktarında yardım eder.

Daha doğmadan planlanan bu denge olayların idraki için öteki manaya ayna tutar . Tutar tutar, amma; insan bu işte bakar görmez , görür bilmez . Hayatımıza giren her kişi , her olay , her eş, her dost , ve her musibet , her hayır , her şer,  bu silsilenin amacına riayet eder.  Eder ki insanoğlu durup bir düşünsün  kalbini kendini hayat amacını bir yoklasın . Yoklasın ki kim olduğunu bilebilsin. Bilse ki bütün bu hadisler onun emri için yaratıldı nimete şükürsüzlük eder miydi hiç? Ayağına diken battı diye dikene söver miydi ? Tam eve gidecekken trafikte onca saat beklemenin lütfunu bilse bir saniye önce varmış olsa vardığı yere ,tam o sırada bir saniye önce  bir kaza meydana gelse anlayacak mı korunduğunu ?   Veyahut tüm azaları kendisiyle konuşsa deseler ki;  biz bugün görevimizi yapmak istemiyoruz . Bir gün gözleri görmese öbür gün ayakları tutmasa hepsi bir bir görevini yarım bıraksa acziyetini bilebilecek mi insanoğlu ?

Eşrefi mahluk diye nitelendiren insan “yaratılanların en şereflisi “olarak resmedilir. İnsan bu mertebenin azizliğini bilse sırrıyla hem hal olacak. Her olay birbirinin birer halkasıdır ve birbirinden bağımsız değildir. Biri dokunur sizin hayatınız değişir siz dokunursunuz başkasının hayatı değişir. Bu yüzden hayatınıza girene de çıkana şükredin . Sizi üzen , inciten acıtan sancıtan hamlığınızı alan ne varsa sizin en iyi olmanız içindir .

Kimileri sabrınıza sabır katar , kimi sabrını sınar . Kimi iyilik katar size , kimi kötü tarafınızı görmenize sebep olur .  Üstad Necip Fazıl der ki ” kader beyaz kağıda sütle yazılmış yazı ; elindeyse beyazdan gelde sıyır beyazı . Olayları ve bunları çözmek zordur . Olumsuzluklar ya da olumlu olan şeyler sizi yanıltmasın herşey sizsiniz bu dünyada . Her yeni gün hem sana hem aleme yeni bir hizmet kapısıdır. Her insana iyi davranın hangi amacınıza hizmet ettiğini bilmeniz zor olduğundan kadere teslimiyeti elden bırakmayın . Vesselam

Zeynep Ari

Sosyolog/Aile Danışmanı

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Cem Ekiz dedi ki:

  Pedagojik bir yazı olmuş. Mana ve madde diyalektiginin eszis mücadelesini bu yazıyı okuduktan sonra bir kez daha animsadim. Kaleminize sağlık..

 2. Recep dedi ki:

  Yazınız güzelmiş ama kadercilik mi yoksa polyanacılık mı tam anlayamadım yinede gayet başarılı kaleminize sağlık

 3. Zeynep Arı dedi ki:

  Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

 4. Ahmet dedi ki:

  Başarılar zevkle okuduğum yazar kalemine sağlık

BİR YORUM YAZ