Almanya’da Esad rejimi üyeleri hakkında soruşturma

  • 18 Mart 2015
  • 410 kez görüntülendi.
Almanya’da Esad rejimi üyeleri hakkında soruşturma

Federal Başsavcı Harald Range, Karlsruhe kentinde yaptığı açıklamada, savcılığın hedefinin yasaları etkin bir şekilde kullanarak halkı saldırılardan korumak olduğunu ifade etti.

Bundan dolayı özellikle Suriye ve Irak’tan Almanya’ya geri dönenlere odaklandıklarını belirten Range, bu kişilerin tutuklamaları, yargılamaları ve mahkum olmaları için güvenlik makamlarıyla birlikte yoğun çaba sarf edildiğini kaydetti.

“Federal savcılık halihazırda Suriye ve Irak’tan dönen toplam 106 kişi hakkında 68 soruşturma ve ceza davası yürütüyor” diyen Range, 2014 yılının başında sadece 5 dava açıldığını ve 8 zanlı hakkında soruşturma yürütüldüğünü anımsattı.

Range, savcılığın sadece IŞİD’i değil, Suriye’deki başka terör gruplarını ve onların Almanya’daki destekçilerini de göz önünde bulundurduğunu ifade ederek, “Soruşturmamızın bir konusu da tabii ki Uluslararası Hukuka Karşı Suçlar Kanunu’na göre Esad rejimi üyelerinin suçları” ifadesini kullandı.

Federal Savcılık sözcüsü Stefan Schmidt ise, AA muhabirinin, Esad rejimi üyelerine yönelik soruşturmanın ne zamandan beri kimler hakkında yürütüldüğü yönündeki sorusuna, “ayrıntılar konusunda bir açıklama yapmayacakları” yanıtını verdi.

Soruşturmanın dayandırıldığı “Uluslararası Hukuka Karşı Suçlar Kanunu” ile soykırım, savaş ve insanlığa karşı işlenen suçlar cezalandırılıyor.

Öte yandan Federal Başsavcılık tarafından yapılan yazılı açıklamada, yabancı bir terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla 22 yaşındaki Alman vatandaşı Nezet S. hakkında Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde dava açıldığı bildirildi.

Zanlının 2014’ün temmuz ayında Suriye’ye gittiği ve IŞİD’e katıldığı ifade edilen açıklamada, silah eğitimi aldıktan sonra da muharebeye katıldığı kaydedildi.

Daha sonra Almanya’ya dönen kişinin 2014’ün eylül ayında tutuklandığı ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ