Almanya’da hükümet Frankfurt eylemcilerini uyardı

  • 18 Mart 2015
  • 433 kez görüntülendi.
Almanya’da hükümet Frankfurt eylemcilerini uyardı

almanya

Almanya’da hükümet ve polis sendikası temsilcileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Frankfurt’ta yeni genel merkez binasının resmi açılışı öncesinde şehrin farklı yerlerinde düzenlenen gösterilerdeki şiddet olaylarına tepki gösterdi.

ADALET BAKANI ÇOK SERT

Adalet Bakanı Heiko Maas, Twitter’den yaptığı açıklamada, polise karşı şiddetin hiçbir şekilde haklı çıkarılmayacağını söyledi. Olay çıkaranların bunun sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirten Maas, “Gösteri yapma hakkını istismar edenler, yasaların sertliğini hisseder” ifadesini kullandı.

“ENTELEKTÜEL OLARAK HATALI HAREKET”

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, göstericilerin şiddet kullanmalarını kınadı ve şiddetin hiçbir şekilde haklı çıkarılamayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa’nın birliği için çok şey yaptığından dolayı protestoların “anlayışsızlık” ve “entelektüel olarak hatalı hareket” olduğunu beliren Gabriel, “Bu mazur görülebilir. Şiddet kullanılması ise affedilemez” şeklinde konuştu.

“ARAÇLARI YAKMAK İÇİN GEREKÇE YOK”

Maliye Bakanı Schauble de “Polis araçlarını yakmak için hiçbir gerekçe yoktur. Özgürlükçü hukuk devletiyiz. Düşüncelerimizi söylemek için yeteri kadar imkanlarımız var. Ancak kimsenin polis ve itfaiye erlerinin bedenlerini ve hayatını tehlikeye atma hakkı yok” dedi.

“ÇETELER DEVLETE SALDIRIYOR”

Alman Polis Sendikası Başkanı Rainer Wendt de Frankfurt’taki olaylarla şiddetin yeni bir boyuta geldiğini belirtti. “Kapitalizm eleştirisi bahanesiyle tüm Avrupa ülkelerinden şiddet yanlısı bir çete toplanarak devlete saldırıyor” diyen Wendt, olaylarda şiddetin yeni bir nitelik kazandığını söyledi.

“POLİS GÖSTERİCİLERE SALDIRDI”

Blockupy hareketi sözcüsü Hendrik Wester ise polisin bazı göstericilere saldırdığını iddia etti. Gösterilerde çok sayıda protestocunun gözaltına alındığı, birçoğunun da biber gazı, tazyikli su ve cop darbeleri sonucu yaralandığı bildirildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ