Almanya’da Türk bakana tehdit: Seni ağaca asacağız

  • 13 Nisan 2015
  • 443 kez görüntülendi.
Almanya’da Türk bakana tehdit: Seni ağaca asacağız

Aydan Özoğuz

Alman Welt am Sonntag Gazetesi’ne konuşan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Almanya Göç, Uyum ve Mültecilerden Sorumlu Bakan Aydan Özoğuz, ”Her gün, ‘Siz ve diğer tüm Müslümanlar ülkeyi terk etsin’ diye tehdit ve küfür dolu mesajlar alıyorum. Irkçılar bana attıkları mail’lerde daha da ileri gidip ‘Seni en yakın ağaca asacağız’ diyerek tehdit ettiler” dedi.

ALMANYA İÇİN UTANÇ VERİCİ

Daha önce de ölüm tehditleri alan Özoğuz, hakaretlerin giderek ciddi boyutlara ulaştığını söyledi. Özoğuz, e-posta, mektup ve sosyal paylaşım siteleri üzerinden her gün aldığı nefret içeren mesajları topladığını ve polise ilettiğini açıkladı.

Tröglitz kasabasında cumartesi günü 12 mülteci ailenin yaşaması için hazırlanan binanın Neonaziler tarafından kundaklanması ile de ilgili konuşan Özoğuz, Tröglitz’dekine benzer olayların Almanya’nın birçok eyaletinde meydana geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

”Ama Tröglitz yine de farklı. Orada aşırı sağcı Milliyetçi Demokratik Parti (NPD) sorun yaşamadan eylem yapabildi ve belediye başkanı, tehdit edildiğini hissettiği için istifa etti.”

Tröglitz Kaymakamı Götz Ulrich’in mültecilerin can güvenliğini garanti edemeyeceğini açıklamasının, Almanya için utanç verici olduğunu vurgulayan Özoğuz, bunun herkesi uyandırması gerektiğinin altını çizdi.

PEGIDA’YA KARŞI DİYALOG PROJESİ

Almanya’da her hafta sokaklara dökülen ırkçı PEGIDA hareketine karşı, Dresden kentinde genç Müslümanlar yeni bir proje kapsamında diyalog önerdi. 30 Müslüman genç, haziran ayına kadar her hafta sonu düzenlenecek toplantılarda soru-cevap yöntemiyle katılımcılara İslam’ı anlatmaya başladı. Toplantıların ilki cumartesi günü yapıldı. Proje, Almanya Ahmediye Cemaati tarafından düzenleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ