Ayçiçeği elektrik üretiminde de kullanılacak

  • 20 Nisan 2015
  • 394 kez görüntülendi.
Ayçiçeği elektrik üretiminde de kullanılacak

aYÇİÇEĞİ

Kırklareli’de kurulacak biyokütleye dayalı elektrik üretim santralinde odun ve ayçiçek sapları yakılarak elektrik üretilecek. Zeus Enerji, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 12 megavat kurulu gücünde biyokütleden elektrik enerjisi üretim santrali kuracak.

100 BİN TON BİYOKÜTLE MİKTARI

Proje için hazırlanan tanıtım dosyasına göre, tesiste hammadde olarak kullanılması ve yakılarak enerji elde edilmesi planlanan toplam biyokütle miktarı yıllık yaklaşık 100 bin tonu buluyor. Bu kaynağın 91 bin tonluk kısmı orman ürünlerinden, 9 bin tonluk kısmı ise ayçiçek sapından sağlanacak.

ELDE EDİLECEK ELEKTRİK OSB ŞEBEKESİNE VERİLECEK

Tesiste, Kırklareli bölgesi ve çevre illerde orman ürünleri ve tarım ürünlerinin işlenmesinden ortaya çıkan biyokütle yakacak hammaddesi olarak kullanılacak. Atıkların yataklı reaktörde yakılmasıyla elde edilecek buharın, buhar tribününden geçirilmesiye elektrikenerjisi üretilecek. Elde edilecek elektrik enerjisi, Kırklareli OSB şebekesine verilecek.

Projeyle şimdiye kadar değerlendirilmemiş, biyokütle olarak tanımlanan orman artıkları ve tarımsal nitelikli artıklar, elektrik enerjisine çevrilecek ve enerji piyasasına katma değer sağlanacak.

60 KİŞİ ÇALIŞACAK

Bölgedeki orman yoğunluğunun fazla olması, orman ürünlerinin işlenmesinden kaynaklanan biyokütle atıklarının fazlalığı ve mevcut sistemde değerlendirilmemesi bu bölgenin proje alanı olarak belirlenmesinde etkin rol oynadı. Proje kapsamında, inşaat aşamasında 15, işletme aşamasında ise 45 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ