Baltık ülkeleri Tsipras’ın Rusya ziyaretini eleştirdi

  • 11 Nisan 2015
  • 347 kez görüntülendi.
Baltık ülkeleri Tsipras’ın Rusya ziyaretini eleştirdi

Başkent Vilnius’ta bir araya gelen Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevicius, Letonya Başbakanı Laimdota Straujuma ve Estonya Başbakanı Taavi Roivas, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyareti ele aldı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Litvanya Başbakanı Butkevicius, Tsipras’ın Kremlin ziyaretinin amacının belirsiz olduğunu savunarak, “Kaç kere söylendi, Avrupa Birliği üyeliği oy birliği ile olmak zorunda” dedi.

Letonya Başbakanı Straujuma ise Tsipras’ın Rusya’ya uygulanan yaptırımların durdurulması yönündeki çağrısını anlamsız bulduğunu kaydederek, “Mart ayında yapılan toplantıda Yunanistan, Avrupa Birliği tarafından Rusya’ya yapılan yaptırımları destekledi. Fakat şimdi Yunan hükümeti tersine düşünüyor. Bu beni çok şaşırttı” diye konuştu.

Estonya Başbakanı Roivas da Putin ile Tsipras görüşmesi hakkında yorum yapmayı anlamlı bulmadığını vurgulayarak, Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Minsk anlaşması uygulanmadıkça asla hafifletilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ