Başarıyı Sağlayacak Yedi Temel Faktör

  • 22 Mart 2015
  • 1.539 kez görüntülendi.
Başarıyı Sağlayacak Yedi Temel Faktör

basari

  1. Hırs: Hırs insanları geç yatıran, erken kaldırandır. Hırs, kişiler arası ilişkilerde istenendir. Hırs, hayata güç, enerji ve anlam verendir.
  2. İnanç: Yeryüzünde her kutsal kitap; gücün, sadakatin, inancın insanoğlu üzerindeki etkilerinden bahseder. Büyük başarılara ulaşanların başarılı olmayanlardan farkı, inançlarıdır. Ne olduğumuz ve ne olabileceğimiz hakkındaki inançlarımız; büyük ölçüde ne olacağımızı da belirler. Sihre inanıyorsak, sihirli bir yaşam süreriz. Yaşantımız da bir çerçeve içerisinde sınırlandırıldığımıza inanırsak, bu sınırları kendimiz birden gerçeğe dönüştürüveririz. Neyin doğru olduğuna inanıyorsak, o mümkündür.

Hırs ve inanç, mükemmele ulaşmamıza yardımcı olacak enerjiyi sağlar.

  1. Strateji: Strateji, kaynakları organize etme yöntemidir. Her büyük sanatçı, politikacı, ana-baba ya da işçi başarmak için yeterli kaynaklara sahip olmanın yetmediğini bilir. Bu kaynaklar etkili bir biçimde kullanılmalıdır. Strateji, yetenek ve tutkulara doğru yolu göstermektir.
  2. Değerlerin Açıklığı: Büyük başarılara ulaşanlara baktığımız zaman çoğunlukla neyin önemli olduğu hakkında sağlam hislere sahip olduklarını görürüz. Ronald Reagan’ı, John F. Kennedy’i, Luther King Jr’ı, John Wayne’i, Jane Fonda’yı düşünün. Hepsinin değişik görüşleri vardı. Fakat hepsinde ortak olan yön; kim olduklarını, ne yaptıklarını ve niçin yaptıklarını bilmeleriydi. Değerleri anlayabilmek, başarıya ulaşmak için en yararlı ve en kuvvetli anahtarlardan birisidir.
  3. Enerji: Mükemmele gevşek adımlarla ulaşmak olanaksızdır. Mükemmel insanlar sorumluluk alır ve onları şekillendirir.
  4. Bağlayıcı Güç: İç dünyamızda diğer insanlarla birlikte olma ve bu ilişkiyi sürekli kılma arzusu bulunmalıdır. Bu arzu olmadan, başarı ya da mükemmelliğe ulaşmak mümkün değildir.
  5. İletişimin Mükemmelliği: Diğer insanlarla ve kendinizle iletişim yönteminiz, eninde sonunda yaşam düzeyinizi belirleyecektir. Başarılı olan kimseler, hayatın kendilerine sunduğu herhangi bir zorluğu nasıl aşacaklarını ve deneyimlerini kendilerine yardımcı olacak şekilde nasıl kullanacaklarını iyi bilendir. Başarısızlığa uğrayanlarsa; sürekli hayatın kötü yönlerini görür ve bunları sınır olarak kabul eder.

Kaynak: Sınırsız Güç (Anthony Robbins)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ