Beyaz Saray’dan Esad açıklaması

  • 18 Mart 2015
  • 386 kez görüntülendi.
Beyaz Saray’dan Esad açıklaması

Earnest, günlük basın brifinginde, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Esad’la müzakere etmek zorunda oldukları şeklinde yorumlanan, ancak daha sonra ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklık getirdiği sözleriyle ilgili bir soru üzerine, “Bakan Kerry’nin, Esad’ın masada yer alacağı bir senaryo öngörmediği noktasında çok spesifik olmaya çalıştığımızı düşünüyorum, çünkü samimi olmak gerekirse, Esad bu tür müzakerelere katılmak için meşruiyetini kaybetti” diye konuştu.

Sözcü Earnest, “Doğru olan şu ki, Suriye’deki istikrarsız duruma siyasi değişim yoluyla çözüm bulmak ılımlı Suriyeli muhalifler ile rejimin bazı unsurları arasında içerikli ve anlamlı müzakereleri gerektirecek, ancak ne bu görüşmelerde ne de Suriye’nin geleceğinde (Suriye Devlet Başkanı Beşşar) Esad için bir rol öngörüyoruz” dedi.

Esad rejiminin Suriye’nin kuzeyinde klor gazlı saldırıda bulunduğu yönündeki haberlerin sorulması üzerine de Earnest, konuyla ilgili sosyal medyada dolaşan videolar ve haberlerin farkında olduklarını, bu aşamada ilave bilgi edinmeye çalıştıklarını ve henüz detayları doğrulayabilecek bir pozisyonda olmadıklarını belirtti.

Ancak iddiaların doğrulanması halinde, bunun, Esad rejiminin Suriye halkına karşı zulmünün trajik biçimde yeni bir örneği olacağını kaydeden Earnest, “Rejim, hava saldırıları, varil bombaları, keyfi tutuklamalar, işkence, cinsel şiddet, cinayet, açlığa mahkum etme ve kimyasal silah kullanımı yoluyla günlük bazda terör uygulamaya devam ediyor. Kimyasal silah kullanımına dair iddiaları son derece ciddiye alıyoruz. Kimyasal silah kullanımına dair kredibilitesi olan her türlü iddianın incelenmesi gerektiğini uzun süredir savunuyoruz ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün bu kapsamdaki misyonunu destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ