Bilgisayarda Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır?

  • 03 Nisan 2015
  • 2.338 kez görüntülendi.
Bilgisayarda Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır?

bqffm

Bilgisayarda Bozuk Dosyalar Nasıl Onarılır?

Bilgisayarda bazı dosya ve fotoğrafları kaybedebiliyoruz. Ancak tamamen hasar görüp kurtarılamayacak zannettiğiniz dosyaları kurtarmak mümkün. İşte bilgisayarda bozuk dosyaları onarma yolları.

Bozulmuş bir dosyayı yüzde 100 kurtarmak her zaman mümkün olmuyor. Bozulan dosyan ne kadar ayrıntılı ve karmaşıksa, onarımda o denli zorlaşıyor. Word dosyalarını onarma olasılığı yüksek olsa da örneğin fotoğraflarda aynı başarı her zaman olmuyor. Bu zorluk video onarma söz konusu olunca daha da artıyor. Office programı ile bir dosyayı açmaya kalktığımızda eğer hata mesajı veriyorsa(program bu belgeyi okuyamadı) Windows ile birlikte gelen CheckDisk aracını çalıştırarak bozuk olan sistem dosyalarını taramak gerekir. Zira dosyanın bozulma sebebi kendisinden değil de sistem dosyalarının bozulmasından kaynaklanıyor olabilir. C sürücüsüne giderek, özellik-ayarlar kısmına gelin ve şimdi denetle düğmesini tıklayın. Windows bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyebilir ve yapılan tarama yarım saatten fazla sürebilir. Bu esnada herhangi bir işlem yapamazsınız. Tarama sonucunda eğer dosya yine açılmıyorsa belgenizin bozulma ihtimali yüksek. Office ile gelen belge kurtarma araçları var. Dosya-Aç-Bilgisayar –Göz at yolunu izleyerek bozuk dosyaya bir kez tıklayın.

Dosyanın bozulduğunu anlamanın diğer bir yolu ise var olan dosyadaki yazıların tuhaf ve anlamsız görünmesidir. Bu durumda Farklı kaydet seçeneği çözüm için kullanılabilir. Böylece dosyaya zarar veren unsurlar devre dışlı bırakılabilir. Bozuk fotoğraf ve resimler nasıl onarılır? Bu alanda çok fazla ücretsiz araç yok. Office Recovery aracı bu araçlardan biri. Office Recovery kullanmak için herhangi bir dosya indirmenize gerek yok. Fakat onarılmasını istediğiniz görselleri siteye yüklemeniz gerekiyor. Ücretsiz olan bu araç denemeye değer. Ücretsiz olan bu programdan verim alamazsanız bir üst program Stellar Phonix JPEG Repair programını düşünebilirsiniz. Stellar Phonix JPEG Repair programının fiyatı 31 dolar. Gene ücretli programlardan Picture Doctor 21 dolarlık fiyatıyla görsellerinizi kurtarma ve onarmada faydalı olabilir.

Bilgisayarda video dosyasını onarma oldukça güç bir iş. Zira içindeki veri sürekli hareket halinde. Videoları onaran programlar internete bolca var. Ancak hangisinin sorunları çözdüğünü iyi araştırmak gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ