Çocukerkil Yönetim

Hümeyra Yıldız

Yazarın şu ana kadar yazılmış 4 makalesi bulunuyor.
  • 16 Mart 2016
  • 1.245 kez görüntülendi.

çocukerkil

Son moda aile türü : Çocukerkil yönetim
Aile; en bilinen tanımıyla toplumun en küçük birimidir. Geniş aile, çekirdek aile, ataerkil aile, anaerkil aile gibi türleri vardır. Ancak özellikle son yıllarda yeni bir aile türü türedi ki, bu konuyla doldu taştı yüreğim. Çok sık karşıma çıktığı için kaleme almaya karar verdim. Bahsettiğim konu belki de canlanmıştır aklınızda ; “çocukerkil aile türü” !!!
Çocukerkil aile türünün oluşmasının sebeplerinden bahsedecek olursak: öncelikle anne-babanın çocuklarıyla ilgili her konuda ortak sonuca varmaları gerekiyor. Annenin evet dediğine babanın hayır demesi (veya tam aksine), ağlamasın-küsmesin diye çocuğun her dediğinin tam da istediği anda yapılması gibi ebeveyn davranışlarının hiç bir sınırlamasının olmaması, zamanla ailede idareyi çocuğa vermeye başlar. İsteklerinin gitgide artmasından dolayı iyice saldırgan ve hırçın bir çocuk olduğundan yakınan ailelerin atladıkları bir konu var ki(!) o da bu duruma gelene kadar çocuklarıyla neler yaşadıklarıdır. Geri dönüp bakmaları gereken çok önemli bir konu hemde..
Çocuklar durupdururken hırçınlaşmamıştır, ama aile çocuğun üzerine “bu çocuk çok hırçın”, “yaramaz” gibi bir etiket yapıştırarak çocuğu gitgide o tarafa çekmiştir. Atalarımız boşuna dememiş, aynı şeyi 40 kere dersen gerçekleşir diye, işte bu söz bu konuda da geçerli.
Aileler, çocukla ilgili konularda ortak karar almadıkça, sınırlandırma yapmadan onun her dediğini yaptıkça, onun vasfı olmasa bile etiketlendirme yaptıkça, çocuğun egemen olduğu aile sayısı artar elbette…
Çocuk aile tarafından yetiştirilebilen muhtaç bir yapıya sahiptir aslında. Ancak işler tersine dönerek aile çocuk tarafından yetiştirilme yoluna doğru giriyor. Bu gerçek olduğu kadar acı bir durum.
Geçenlerde gördüğüm bir cips reklamı, alışveriş yapılırken neyin alınması gerektiğine çocuğun karar vermesini konu almış, ve anne-babanın isteklerini markette çocuk kabul edince ebeveyn “büyüksün patron” diyerek güldüler. Gayet basit görünen bu reklamda aklıma ilk gelen, çocuğun egemen olduğu aile türünün artık bu kadar normalleştiği durumu oldu. Küçücük bir çocuğa “patron” denilerek onu yüceltip evin yöneticisi haline getirmek ne kadar “doğru” bir davranış!!!
Dizilere, reklamlara konu olmasına rağmen normal görülmeye devam edilen bu konu bence atlanılan çok önemli bir yanlışlığı taşıyor üzerinde. Hem aile etiğimize, hem kültürümüze bu kadar ters olan bu yeni model aile türü ne kadar da çabuk kabullenildi. Atlanılan bir konu daha var ki, çocuk egemen ailelerde saldırganlık ve hırçınlık, çocukta büyük bir problem olarak ileriki yaşlarında karşılarına çıkıyor. Bu da ruh sağlığı bozulmuş bir nesile bile sebep olabiliyor. Aile, toplumun en küçük birimi dedik başta, birimin temelinde sarsıntılar olunca bu toplumun geneline de yansır. Bu yüzden ailelerin çocuk yetiştirirken çok ciddi bir hassasiyet göstererek toplum ve aile etiğine uygun bir nesil yetiştirmeleri gerekir. Bu gelecek nesil için çok önem taşıyan bir faktördür. Normal görünen anormallere dikkat edilmesi gerekir!!!

Aile Danışmanı

Hümeyra YILDIZ

YAZARIN SON YAZILARI
Konu Çocuk Olunca - 18 Nisan 2016
Çocukerkil Yönetim - 16 Mart 2016
Evliliği Taze Tutmak - 22 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ