Çocuklarda Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite

  • 12 Mart 2015
  • 724 kez görüntülendi.
Çocuklarda Dikkat Bozukluğu ve Hiperaktivite

Çocuklarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir dikkat eksikliği. Keza hiperaktif deyimi de hemen her ailede bir dönem geçen bir tabirdir. Peki, gerçekten çocuğunuzda hiperaktivite olduğuna nasıl emin olursunuz? Belirtileri, izlenecek yollar ve tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Dikkat eksikliğiyle hiperaktivite aynı doğrultuda görülür. DEHB olarak adlandırılan durum çocuğun dikkatini bir noktaya verememesi ve buna bağlı olarak aşırı tepkimeleri olarak özetlenebilir. Tek bir noktaya dikkatini veremeyen, konsantrasyon isteyen işleri bitiremeyen, vereceğiniz bir görevi yada ödevi bitirmeden başka şeyle uğraşmaya başlayan, düzensizliği düzen olarak algılamış, konuşmasında dahi cümlelerinin başlangıcı ve sonu farklı olan, sürekli farklı konulardan bahseden çocuklarda dikkat eksikliği olma ihtimali çok yüksektir. Hiperaktivite de ise oturduğu sırada sürekli bir yerinin hareket etmesi, aşırı konuşma, sürekli yürüme veya koşma, sessiz aktivitelere katılamama, sürekli ses çıkarma olarak görülebilir. Bunlar çocuğunuzda belli aralıklarla görebileceğiniz şeyler. Fakat bunların sürekliliği dikkat bozukluğu ve hiperaktiviteye işarettir ve bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Hiçbir sağlık sitesi, siz veya bir başkasına kesin tanı koymak ile yükümlü ve yetkili değildir.

Tedavi yöntemleri arasında çoğunlukla tekil değil çoklu tedavi tercih edilmektedir. Anne ve babayla birlikte öğretmeninde çocukla beraber terapilere dahil olması istenebilir. Davranış biçimleri adı altında yapılan terapilere ek olarak ilaç tedavisi de muayene eden doktor tarafından gerekli görüldüğünde uygulanabilir. Bilinmelidir ki bu rahatsızlıklar tedavisi olmayan rahatsızlıklar değildir. Ancak kendi kendine geçebilecek olgularda değiller. Psikolojik yönlerini unutmayarak mutlaka bir uzmandan yardım istemeniz çocuğunuzun yaşamı boyunca zorluk çekmemesi için en iyi yol olacaktır. Bu bağlamda çocuğunuzu yalnız bırakmak yerine ona destek olmanız çok önemlidir. Bu durumundan ötürü ona kızıp, bağırmanız yada onu cezalandırmanız psikolojik olarak zarar görmesinden başka bir işe yaramayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ