Çocuklarda Diyabet ve Beslenme

  • 12 Mart 2015
  • 831 kez görüntülendi.
Çocuklarda Diyabet ve Beslenme

Maalesef diyabetli çocuklar her istediğini yiyemezler. Diyabetli çocukların beslenmesi çocuklarda diyabet ve beslenme için hazırlamış olduğumuz bu makale ebeveynlere yardımcı bilgiler vermek amacıyla yazılmıştır. Diyabetli çocuklar, özellikle insülin kullanmak zorunda kalanlar için yedikleri yiyeceklere muhakkak dikkat etmek zorundadır. Yoksa ileriki hayatlarında ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebilirler.  Burada anne babaya büyük sorumluluk düşmektedir.
Çocuğun büyümesiyle birlikte fiziksel gelişimi için mineraller, proteinler ve vitaminler çok önemlidir, fakat çocuğunuzun diyabet rahatsızlığı mevcutsa, bu gıdalar bir uzmana danışmadan yedirilmesi tehlikelere yol açabilir.

 

Nişasta; çocuğunuzun, belli miktarda nişastalı gıdalardan yemeye izni varsa, bunu çeşitli öğünlere bölmelisiniz. Pirinç miktarını azaltarak, şekeri düşük proteinleri yüksek gıdalarla beslemeyi deneyiniz.
İnsülin ve diğer diyabetik ilaç alan çocuklar için karbonhidrat alımlarını dengede tutabilmek önemlidir. Ekmek, pirinç yerine tahıl tercih edilebilir yiyeceklerdir.

 

Meyve ve sebze; su zengini salatalık, portakal, kavun, domates, çilek, elma, muz, üzüm, armut doktor izniyle yenilebilmektedir. Düşük yağlı yoğurt ve meyve kaybettikleri enerjilerini geri kazanmasını sağlayacaktır.

 

Deniz ürünleri; kızartma deniz ürünleri diyabet hastaları için sağlıklı gıdalar değillerdir. Doğru pişirildi mi, doktor onayı ile diyabetli çocuğunuza yedirebilirsiniz.

 

Yağ; diyabetli çocuklarda alınan yağ oranının düşük olması en idealdir. Düşük yağlı yoğur ve peynir, dondurma tercih edilebilir.

 

Et; yağsız et yiyecekleri, diyabetli çocuklar için en iyi yiyecek sınıfındadır. Kıyma gibi çok yağlı yiyecekler yerine daha az yağlı olan hindi eti tercih edilmelidir. Derisi olmayan ve kemik yapısı alınmış olan tavukta çocuğunuz için doyurucu, aynı zamanda faydalı bir gıdadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ