Çocuklarda Konuşma Bozuklukları

  • 12 Mart 2015
  • 695 kez görüntülendi.
Çocuklarda Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda konuşma bozukluğu sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum zamanla çocuğun kendi kendine çözebileceği bir sorun olabileceği gibi genetik bir rahatsızlık veya genetik rahatsızlıkların doğurduğu sonuçlardan oluşan komplikasyonlarda olabiliyor. Bu yüzden anne babaların kesinlikle ‘kendi kendine geçer o’ demeyeceği konuların başında, çocuklarda konuşma bozukluğu geliyor.

Kekelemekten, dil dönmemesine, telaffuz sıkıntısından birçok konuşamama sendromu ve bu rahatsızlıklardan ileri gelen psikolojik bozukluklar Dünya’da çok sık görülüyor. Teknolojinin gelişmesinin yanında, aile bireylerinde daha hassas olmaları sebebiyle çoğu çocuk hastalıkları gibi, konuşma bozukluklarının da tedavi yöntemleri günümüzde mevcut.  Genetik olabilme ihtimalini de taşıyan bu rahatsızlıklar çocuklarda görülmüş stres, ani şok, korku ve baskının yarattığı bir tür psikolojik hengameden kaynaklanabilmektedir. Bunun için kesinlikle bir uzmana danışılması ve kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir. Bu yaşlarda var olan bu problemlerin çözümlerinin sağlanamaması çocuğun ileriki yaşamında türlü başarısızlık ve kişilik bozukluklarına yol açabileceğini unutmayın. Çok fazla üzerine gidilmesi çocuğun konuşmasını düzeltir yargısına ulaşmanıza sebep olmasın.

Çocuğa uygun yollardan ulaşmak bu sorunun çözümü için en altın kuraldır. Yanlış telaffuz ettiği bir kelimeyi bağırarak ona söylemek çocuğu depresyona kadar sürükleyebilir. Telaffuzunun yanlış olduğu yerlerde sakin bir ses tonuyla anlamadığınızı söyleyerek kelimeyi ona tekrarlatmanız ve yavaş bir biçimde ona bu söylenişin yanlış olduğunu belirterek doğrusunu öğretmeniz gerekmektedir. Çocuk böylelikle bir sonra ki karşılaşmasında bu söz diziniyle aklınıza sizi getirecek ve doğrusunu söyleyecektir. Bu bağlamda çocuklara çeşitli yazısal aktivitelerle destek vermek en doğru tercihlerden biri olacaktır. Ona bol bol şiir ezberletmek, hikaye yarışmaları yapmak, her gün başından geçen olayları anlatmasını istemek hem konuşma yönünden hem de kafasında ki kurgu mantığının gelişimi yönünden çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ