Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

  • 12 Mart 2015
  • 1.162 kez görüntülendi.
Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bebeklik süreci anne sütü sayesinde bağışıklık yönünden oldukça güçlü geçmektedir. Çocuk 2 yaşını geçtikten sonra ise kişisel bir süreç başlamakta. 2 yaşından sonra çocuklar büyüdükçe bağışıklık sistemleri de güçlenmektedir. Bunu sağlamak ise ebeveynlerin elinde. Çünkü çocuktan bir takım şeyleri fark ederek bunları uygulama ihtiyacı beklemek olağan bir durum değildir.

Çocuğunuzun bağışıklık sistemini yükseltmeniz konusunda birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu konular beslenme, rahat bir uyku, mutlu bir aile ve aktif bir gündelik hayattan geçiyor. Çocuklar için probiyotik gıdalar çok önemlidir. Bunların başında yoğurt, fermente süt, kefir, tereyağı, ayran gelir. Beslenmesinde mutlaka olması gereklidir ve her gıda grubundan düzenli olarak almalıdır bir çocuk. Aynı zamanda fast food ve katkı maddeli besinlerden kesinlikle uzak durulması bu dönemler için oldukça önemlidir.

Mutlu ve huzurlu bir ortamı çocuğa sağlamak psikolojik yönden bağışıklığa yarar sağladığından dolayı önemsenecek bir diğer konudur. Bilimsel olarak kanıtlanan psikolojik akımlardan biridir. Bir çocuğun en büyük mutluluğunun ailesi olduğunu düşünerek hareket edin ve çocuğunuzu hiçbir olumsuzluğun ortasında bırakmayın. Aktif bir hayata sahip olması çocuğun kişisel gelişimini olduğu kadar bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Enerjiyle dolu olan çocuğun eğlenebilmesini sağlayabilecek aktiviteler bulunarak çocuğun spora yönlendirilmesi de sağlanabilir.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı olmanın altın kurallarından biridir hareket etmek, zinde kalmak.  Rahat bir uykuda gün boyu sarf ettiği eforun verdiği yorgunluğu vücudundan attığı saatlerdir bir çocuğun. Çocuk sağlığında oldukça önemlidir uyku. Uyku düzeni, uyku saatleri, uyuduğu yer ve ortam oldukça büyük önem taşır. Olabildiğince sessiz ve rahat uyuyabileceği bir yerde deliksiz uyuması için elinizden geleni yapmanız gerekmekte. Tüm bunlara dikkat ederek çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ