Doğru Kavga

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
  • 30 Ağustos 2015
  • 864 kez görüntülendi.

images

Hayatımız boyunca sürekli birileri ile çatışma durumunda olmuşuzdur. Tartışırken incitmiş veya incinmişizdir. Ne hakkında kavga etmenizden daha önemlisi nasıl kavga ettiğinizdir. Eğer doğru biçimde kavga ederseniz bu ilişkinizi güçlendirici bir olguya dönüşebilir. Sizi rahatsız eden  küçük şeylerin, içinizden birisi patlayıp bunu büyük bir kavgaya dönüştürünceye kadar birikmesine izin vermeyin. Biriktirip kavga etmek sorunu çözülemeyecek hale getirecektir.  Doğru kavga ancak tam olarak ne hakkında kavga edecekseniz yapılabilir. Ancak o zaman konuya odaklanılabilir. Doğru açıyı ayarlayamadığınızda bir çok konu gündeme gelebilir ve kavganız hiçbir işe yaramaz.

Doğru kavgada geçmiş konular gündeme getirilmez. Hakaretvari yada alaycı bir ifade kullanılmaz. Birbirinizi tam olarak dinlediğinizden emin olun bunu beden diliniz ile gerekirse destekleyin karşınızdaki kişiye önemli bir mesaj vermiş olursunuz seni önemsiyorum mesajı. Af dilemeye ve affetmeye hazır olun. Sen yerine ben mesajı kullanın. Sen mesajı direkt benliğe saldırıdır  ve karşınızdaki kişiyi savunmaya iter oysa ben mesajı ile başlanılan cümleler duygu durumunu ifade ettiğinden karşı tarafta saldırganlık ve savunma duygusu uyandırmaz. İlişkide bulunduğunuz kişiyi içtenlikle affedin.  Affetmemek hem duygusal hem de fiziksel olarak hem size hem de ilişkilerinize zarar verir. Kin beslemek kafanızın içinde bedava oturan bir kiracı tutmak gibidir. Daima sıkıntı yaratır. Kazanmak için değil , ilişkinizin daha sağlıklı ilerlemesi açısından kavga edin tartışın tartışmak kendinizi ifade etmek sizi korkutmasın. Çatışma bir problem değildir. Evliliklerde veya ilişkilerde asıl zorluk yaratan mesele nasıl etkin bir biçimde tartışabileceğinizi bilememektir. Doğru kavgada ihtiyacınız olan araçlar şunlardır.

Çatışma çözme becerileri

Adil kavga

Önce ilişkiyi düşünmek

Affetmeye hazır olmak

Dinleme becerisi

Dünya üzerinde iki insanın her konuda uzlaşması ve daima birbirlerini anlaması mümkün değildir. Böyle olsaydı hayat çok sıkıcı olurdu. Farklılıklar daima iyidir ve yakınlaşmayı arttırır. Çiftlerin farklar konusunda pazarlık yapmaları gerekmez. Farklardan doğan kavgalar aslında ilişkideki kişilerin bireyselliklerini koruduklarının da göstergesidir.  Ancak tartışmalar sıklaştığında ve kavgalara dönüştüğünde karşılıklı suçlamalar, tehditler, kişiliğe yönelik saldırılar, isim takmalar, küfür etmeler,  geri dönüşü olmayan zararlar verir. Olgun bir ilişki içindeki çiftler dostça bir tavırla da kavga edebilirler. Bazı şanslı insanlar anlaşmazlıkların olgun bir şekilde ele alındığı ailelerde büyürler. Bu beceriyi ailelerinden öğrenen bireyler ilişkilerindeki çatışmadan daha kolay çıkabilmektedir.  Dostça kavga edebilmenin 10 temel ilkesi;

Korku ve paniğe gerek yok, çatışma normal hatta sağlıklıdır.

Birbirinize değil konuya odaklanın,dostça kavgalar bireysellikten ziyade konuya odaklıdır.

Saygıyla dinleyin:kişiler bir şey hakkında güçlü hissettiklerinde onları dinlemek önemlidir. Ve ilişkinin en temel kuralıdır.

Yumuşak konuşun: bağıran birisi normal bir ses tonu ile konuşana göre daha az dinlenir.sese vurgu katıldığında karşı tarafın dinleyeceği yanılgısı ortaya çıkıyor. Kimse bağıran birini dinlemez , dinlemek istemez.

Savunucu değil, meraklı olun:masum olduğunuzu veya haklı olduğunuzu saldırarak , etrafı kırıp dökerek savunmaya kalkışmanız kavgayı körükler.gerilimi arttırır. İlişkiyi çıkmaza koyabilir.

Özel durumları sorun: “her zaman” ve “asla” gibi genellemeler sizi hiçbir yere ulaştırmaz ve doğru değildir. Eşinizi rahatsız eden özel bir durum varsa bunu sorun ve yanında olduğunuzu hissettirin.

Anlaşma noktaları bulun: her çatışmada mutlaka bir anlaşma yolu da vardır. Sorunun varlığını kabul etmek , çözüm bulmak için iyi bir başlangıçtır.

Önce seçeneklere bakın: kibarlıkla teklif sunmak ya da beraber alternatif teklifler yapmak . teklifleri dikkatle göz önüne almak saygı görmenizi sağlar.

Kabul edebilmelisiniz: ufak kabul edici tutumlar durumu değiştirebilir. Uzlaşmayı kolaylaştırabilir. Tarafların ne oranda kabullendikleri değil iki tarafın işine yarayacak çözümler bulmaları önemlidir.

Barışa şans verin,ilişkinizin esenliğinin tartışmayı kazanmaktan daha önemli olduğuna karar vermek önemlidir. İki tercih arasında kaldığınız da şu soruyu kendinize sorun:

Haklı olmayı mı seçeceğim, mutlu olmayı mı? Haklı olmak her zaman insan olarak ihtiyaçlarımıza karşılık vermeyebilir. Tercih sizin…

Zeynep ARI

Aile Danışmanı /Sosyolog

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ