Dünyanın en güzel ve cesur kadın pilotu Nilüfer Rahmani

  • 13 Nisan 2015
  • 909 kez görüntülendi.
Dünyanın en güzel ve cesur kadın pilotu Nilüfer Rahmani

Dünyanın en güzel ve en cesur kadın pilotu olarak anılan Nilüfer Rahmani, 2001 yılında Taliban’ın devrilmesi sonrası Afganistan’ın ilk kadın pilotu oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nca “International Women of Courage Award“ (Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü) ödülüne layık görülen genç kadın, tekrar gündeme geldi.

PİLOT OLMAK İÇİN İNGİLİZCE ÖĞRENDİ

Çocukluğundan beri uçmaya meraklı olan Rahmani, pilotluk okuluna gidebilmek için önce İngilizce öğrendi. 2010 yılında 18 yaşında Afganistan Hava Kuvvetleri’ne girmeyi başararak 2012’de pilotluk eğitimini tamamladı.

YASAĞI DELDİ CEZA ALMADI

Kadın olduğu için ölü veya yaralı askerleri taşıması yasak olan Nilüfer Rahmani, bir operasyonda bu yasağı deldi. Operasyon sırasında yaralı askerlere rastlayan Rahmani, yasağa aldırış etmeden onları alıp hastaneye yetiştirmesiyle ünlendi.

Üst rütbeli subaylarına kurtarma operasyonu ile ilgili bilgi veren Nilüfer Rahmani, yasağa karşı gelmiş olmasına rağmen ceza almadı.

TALİBAN’IN ŞİMŞEKLERİ ÜZERİNDE

Güzel pilot, bu operasyonu ile Taliban’ın şimşeklerini üzerine çekti. Olay duyulunca sadece kendisi değil, aynı zamanda ailesi de ölüm tehditleri aldı. Nilüfer Rahmani, tüm tehditlere rağmen Afganistan Hava Kuvvetleri’nde kariyer yapmaya devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ