El Alem Ne Der?

Asuman Şayf

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 01 Aralık 2015
  • 2.941 kez görüntülendi.

elalem ne der

Toplumu oluşturan kurallar vardır , toplumun sağlıklı şekilde varlığını sürdürebilmesi , toplumu oluşturan bireylerin sorunsuz şekilde bir arada yaşayabilmesi için. Gelenek , görenek , adet , kültürel değer yargıları , ahlak kuralları bunlara örnektir ancak toplumun şekillenmesinde öyle bir kural vardır ki işte bence toplumun en önemli sorunlarından birisi o dur ; ‘’ el alem ne der ‘’.

Şüphesiz ki toplumda sayısızca problem var . Bunlardan en vahimlerinden biri de ‘’ el ne der’’ kaygısı. Sahi şöyle bir düşünün lüfen ; hayatınızda neleri el ne der diye erteliyorsunuz , nelerden el ne der diye vazgeçiyorsunuz ya da hangi seçimleri el ne der kaygısıyla yapıyorsunuz? Gündelik yaşamda bireyin davranışlarına yön veren çok ciddi bir baskı oluşturan bir şeydir el ne der kaygısı. Gelin biraz bunun hakkında konuşalım. Çok uzaklara gitmeye gerek yok kendi ailenize bir bakın çok net görecesiniz.

İnsanlar evlerine eşya alırken el ne der diye alıyor , oğlunu kızını el ne der kaygısıyla bir bölüme okumaya gönderiyor (çocuğunun hayalleri , beklentileri , ilgisi ve yeteneği ne ola ki aman el ne der !)Mesala bir keresinde şu  cümleyi duymuştum ben ‘’ oğlum askerden gelsin ona şanli ,şöhretli bir düğün yapacağım , el alem görecek ‘’ e bu cümlenin altında aslında falanca çocuğuna böylesi bir düğün yapmıştı ben yapmazsam el alem ne der yatar. E tabi seçilen gelinde el aleme göre seçilir niye çirkin bir kızı seçsin ki el alem ne der sonra ?  İhtiyacı olmasa da çocuğuna özel ders aldırır ebeveyinler çünkü başkaları böyle yapmaktadır e o yapmazsa el ne der?  Anneler ‘’çocuğum evi temiz tut aman birisi gelir de ne der’’ , babalar ‘’ yolda düzgün yürü, erkeklerle sakın ha konuşma , hele telefonla bir de gülerek sakın konuşma ! el ne der sonra sevgilisi var der’’,   neneler ‘’ aman kızım ağır ol sen , el kapısı var haline tavrına dikkat et sonra el ne der?’’,  kadın kocasına ‘’ kızın çeyizine şunu da alalım , bu eksik kalmasın ,sonra el ne der , eşyası eksik der aman! ‘’.. tanıdık geldi mi ? Hele bir de mesala babası din ile ilgili bir meslekte olan çocukların düştüğü durum , müzik dinleme el ne der, başını kapat el ne der , yüksek sesle gülme el ne der,  aman sakın oynama sen imam kızısın el ne der.. el der de der.. Benim gördüğüm üzere bu el alem ne der baskısı daha çok çocukları etkilemekte , çocuklar istediği gibi davranamadığı gibi kendisini bir kalıba sokmaya çalışmakta . elbette sadece çocuklar değil mesala dul kalmış bir kadın sırf el alem de der diye evlenememekte .Daha vahimi  eskiden kadınlar bebeklerini insanların yanında sevip öpemezlermiş çünkü ayıpmış el dermiş.

Doğal olarak hayatı birilerinin ne dediğine göre uyarlanan insanlar hayatından doyum .sağlayamamakta  mutsuz bireyler olarak topluma entegre olmaya çalışmakta . El alemin söyleyeceği şey hiç bitmez ki ve ne yazık ki o el alem dönüp de kendine bakmaz. İşte o e alem kıskançtır , uğraşacak önemli işleri yoktur , fesattır ve en önemlisi saygısızdır. Kendi çerçeveleri dar olduğu için başkalarını da o dar pencerelerinden değerlendirirler, değerlendirme ihtiyacı hissederler .

Buraya kadar anlattım , öyleyse soruyorum size niye izin veriyoruz bu el alemin hayatımıza yön vermesine ? Herkesin doğrusu kendine doğrudur, herkes baktığını görür e öyleyse niye bir insanları baktığında görmek istediği yerde duralım? Neden kendi kararlarımıza, kendi isteklerimize, hayallerimize sırf birileri ne der diye ket vuralım? Maalesef bizim toplumumuzda , sevinçte , üzüntü de, düğünde , cenaze de , okul da evlilik de kısacası her şey el alemin ne diyeceğine göre şekillenmekte .

O halde bundan sonra artık el aleme göre değil de kendimize göre yaşayalım , tabi ki toplum olarak yaşamanın bilinciyle , düzeni bozmayacak şekilde ama kendi hür irademizle yaşayalım . Çocuklarımıza bir şeyin yanlış olduğunu anlatırken , el alem ne der diye değil neden yanlış olabileceğini anlatalım .Emin olun üstümüzden bu el ne der kaygısını atarsak çok daha huzurlu, mutlu yaşayacağız.İnsanlar hep konuşur , söyleyecekleri hiç bitmez , madem öyle artık onların dediklerine göre değil de kendi idaellerimize doğrularımıza göre yaşayalım. Huzurlu günlere..

Asuman ŞAYF

Sosyolog/Aile Danışmanı

 

YAZARIN SON YAZILARI
El Alem Ne Der? - 1 Aralık 2015
Çocuk Gelinler - 26 Ekim 2015
İşsizlik Sorunu - 29 Eylül 2015
İletişim Üzerine - 9 Eylül 2015
Nedir Bu Öfkenin Sebebi? - 26 Temmuz 2015
Reklamlarda Kadın - 6 Temmuz 2015
Kadın Cinayetleri - 24 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Caner Atay dedi ki:

    İnsanlar iyide yapsan,kotude yapsan hep soylicek elestiricek insanlarla doludur. Bu yuzden kendi dusundugumuzu kendimiz dogru olani yapalim birakin kim ne derse desin. En akilli insan kendini bilen insandir. Kendini bilmez ortam egitim cevre gormemis insanlsr hep bu toplumun en zekileri gibi gozukup akil vermeye kalksada bes para etmezler..

    1. Asuman Şayf dedi ki:

      evet , insanların ağzı torba değil ki büzesin , diye boşuna dememişler malesef konuşmaya , söylenmeye meraklı bir toplumuz. Teşekkürler yorum için .

BİR YORUM YAZ