En yüksek askeri harcama yapan 20 ülke

  • 16 Nisan 2015
  • 512 kez görüntülendi.
En yüksek askeri harcama yapan 20 ülke

askeri harcama

Dünya genelinde soğuk savaş döneminin ardından askeri harcamalar azalırken, son yıllarda bu eğilim tersine döndü. Askeri harcamaların Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) oranı yüzde 4’ün üzerinde olan ülke sayısı 2005’te 13 iken, geçen yıl bu sayı 20’ye çıktı.

EĞİLİM TERSİNE DÖNDÜ

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) askeri harcamalara yönelik raporunda, 167 ülkenin geçen yılki askeri harcamalarının GSMH’ye oranlarına, başka bir deyişle ekonomiler üzerindeki askeri yükün ağırlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Rapora göre, dünya genelinde çoğu ülkede, soğuk savaş döneminin ardından ekonomilerdeki askeri yükler aşağı yönlü bir trend izledi. Bu eğilim son yıllarda ise tersine dönmeye başladı. Geçen yıl değerlendiremeye alınan ülkelerin yüzde 55’inde askeri harcamalar, GSMH’lerin yüzde 1,5’in altında kaldı.

20 ÜLKEDEN 9’U ORTA DOĞU ÜLKESİ

Buna karşın 20 ülkede askeri yükün GSMH’ye oranı yüzde 4’ün üzerinde gerçekleşti, bu ülkelerin 9’u Orta Doğu ülkelerinden oluştu. Bölgesel farklılıklar yanında nüfus büyüklükleri açısından da çeşitlilik gösteren bu ülkeler arasında, 3 milyon nüfusa sahip Ermenistan da 143 milyon kişinin yaşadığı Rusya da bulunuyor.

ÜLKELERİN 7’Sİ AFRİKA’DA

Yapılan askeri harcamanın miktarı ise 471 milyon dolar ile 80,8 milyar dolar arasında değişiyor. Bu ülkelerin 2’si aynı zamanda en fazla askeri harcama yapan ilk 15 ülke arasında yer alıyor. İki ülkeden Suudi Arabistan, askeri harcamalar için geçen yıl 80,8 milyar dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri ise 22,8 milyar dolarlık kaynak kullandı. Askeri harcamaların ekonomiler üzerindeki ağırlığı Afrika’da da kendisini gösteriyor. Söz konusu 20 ülkeden 7’si Afrika’da yer alıyor. Ermenistan, Azerbaycan, Rusya, Myanmar listede kendine yer buluyor.

İŞTE SÖZ KONUSU 20 ÜLKE

Askeri harcamaların GSMH’ye oranı yüzde 4’ün üzerinde olan ülke sayısı 2005’te 13 iken, geçen yıl bu sayı 20’ye çıktı. Söz konusu ülkeler, Umman, Suudi Arabistan, Güney Sudan, Çad, Libya, Kongo Cumhuriyeti, Cezayir, İsrail, Angola, Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan, Namibya, Rusya, Lübnan, Myanmar, Ermenistan, Irak, Bahreyn, Yemen ve Suriye’den oluştu. Söz konusu 20 ülkeden 11’inde 2013 ya da 2014’te savaş veya askeri çatışma yaşandı. Rapora göre, Türkiye’de askeri harcamaların GSMH’ye oranı ise geçen yıl yüzde 2,2 olarak gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ