Erdoğan Ukrayna’da

  • 20 Mart 2015
  • 483 kez görüntülendi.
Erdoğan Ukrayna’da

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin (YDSK) dördüncü toplantısı vesilesiyle geldiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi.

UKRAYNA’YA 60 MİLYON DOLAR YARDIM

İki lider 3 saati aşan baş başa görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “stratejik ortak” olarak nitelediği Ukrayna’ya Türkiye’nin para yardımı yapacağını söyledi:

“Türkiye, stratejik ortaklık ilişkisini Ukrayna ile daha da ilerletmeye hazırdır. Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık bir kredi sağlayacağız. Yerlerinden edilmişlere 10 milyon dolar hibe etme kararı aldık.”

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

“TİCARETİMİZ 6 MİLYAR DOLARA ÇIKTI”

“12 Şubat’taki Misnk mütabakatını destekliyoruz. Kırım Tatarlarının durumunu yakından izliyoruz.

Türkiye, stratejik ortaklık ilişkisini Ukrayna ile daha da ilerletmeye hazırdır.

Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık bir kredi sağlayacağız. Yerlerinden edilmişlere 10 milyon dolar hibe etme kararı aldık.”

Biz de stratejik ortağımıza elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Ukrayna’ya 50 milyon dolarlık kredi açmayı kararlaştırdık. Yerlerinden edilmiş kişiler için kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık yardımı hibe olarak Ukrayna hükümetine iletme kararı aldık.

Az önce görüşmelerimizin sonuçlarına ilişkin olarak bir ortak mutabakat imzaladık. Ukrayna ile ticaret hacmimiz 6 milyar dolar seviyesine çıktı. Serbest ticaret antlaşmasını en kısa zamanda sonuçlandırmayı kararlaştırdık.

Ukrayna’nın Türk şirketlerine vereceği destekten eminim”

AYRINTILAR GELECEK..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ