Erdoğan Yüksekova Havalimanı açılış töreninde

  • 26 Mayıs 2015
  • 391 kez görüntülendi.
Erdoğan Yüksekova Havalimanı açılış töreninde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari’ye 65 kilometre, Yüksekova’ya 5 kilometre mesafede olan Yüksekova Havalimanı’nın resmi açılış törenine katıldı.HAVALİMANI SAYISI 55’E ÇIKACAK

Temeli 18 Temmuz 2010’da atılan havalimanının bitimi, terör, kamulaştırma ve ek süre gibi nedenlerle birkaç kez ertelendi. Hakkari Yüksekova’nın açılmasıyla hizmet verilen havalimanı sayısı 55’e çıkacak. Hakkari’ye 65 kilometre, Yüksekova’ya yaklaşık 5 kilometre mesafedeki havalimanı için kamulaştırma kapsamında 11 milyon 405 bin 600 lira ödendi.

1 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ

Yıllık bir milyon yolcu kapasiteli havalimanında, kapalı alanı 6 bin 600 metrekare terminal binası, teknik blok, kule, ısı merkezi, güç merkezi, itfaiye binası, iş makineleri garajı, sundurma binası, emniyet binası, giriş kontrol binası, DHMİ Hizmet Binası ve yeni garaj binası bulunuyor.

Davutoğlu’nun ardından “Selahaddin Eyyubi Havalimanı ile geleceğe bir başka yürüyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan, şöyle devam etti;

BUNLAR KÜRT KARDEŞLERİMİZİ SEVMİYORLAR

“Ülkemizin tüm şehirlerine rahatça gidebilecekler. Bunu benim Hakkari’li kardeşimden niye esirgediler?

Neden bu havalimanının açılışını yaptırmak istemediler. Bunlar Kürt kardeşlerimizi sevmiyorlar. Bu yaptıkları zulüm değil mi? Açık söylüyorum biz bizi yaratan Allah Kürt kardeşlerimizi de yarattığı için seviyoruz.

YAPIMI ÇOK ÇİLELİ OLDU

Bu havalimanını maliyeti 102 trilyon. Buranın yapımı gerçekten çok çileli ve zor oldu. Er veya geç bitereceğiz dedik ve bitti. Başbakanlığım döneminde buraya tam 4.5 katrilyon yatırım yaptık.

73 KM BÖLÜNMÜŞ YOL VAR

Hastaneler aynı şekilde şimdi Şemdilliye 50 yataklı bir hastahane ile ağız ve diş sağlığı merkezi yapıyoruz. Bugün Hakkari’de 73 km bölünmüş yol var. Hakkari’yi son 12 yılda kazandırdığımız hizmetleri daha önce hiçbir yerde görmediniz.

ONLAR SADECE TEHDİT ETMEYİ BİLİRLER

Biz istismar siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. Hakkarilileri bugüne kadar istismar edenlerin hizmetini görmedik, görmeyeceğiz.

Hakkarilileri istismar edenlerin bugüne kadar şehir için bir yatırımlarını göremedik. Çünkü onlar sadece tehdit etmeyi bilirler. Örgüt ve güdümündeki partinin bölgede halka yaptığı baskıyı biliyoruz.

Elimde Kürtçe Kur’an meali var. Dediler ki bundan 1 tane bastırıldı. Diyanet bundan 10 bin tane bastırdı. Ama bundan rahatsız oluyorlar, niye? Diyanet’i kaldıracağız diyorlar.

Biz bu ülkede Müslümanlar olarak bu duruşu sürdüreceğiz.

AYRINTILAR GELECEK..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ