Eş Şebab Kenya’da üniveristeye saldırdı: 8 ölü

  • 02 Nisan 2015
  • 391 kez görüntülendi.
Eş Şebab Kenya’da üniveristeye saldırdı: 8 ölü

Kenya’nın kuzeydoğusunda Somali sınırındaki Garissa Üniversitesi’nin kampüsünde maskeli ve silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda 8 kişi hayatını kaybetti.

32 KİŞİ YARALANDI

Kenya Kızılhaçı’ndan bir yetkili, AA muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, Garissa Üniversitesi’nin kampüsünde silahlı kişilerin düzenlediği saldırıda 2’si koruma 8 kişinin hayatını kaybettiğini, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 32 kişinin yaralandığını söyledi.

REHİNELER DE VAR

Raşid, polis ve güvenlik birimlerinin kampüste düzenlediği operasyon sırasında saldırganların bir binada sıkıştırıldığını, yurtlardan birinde de rehinelerin tutulduğunun sanıldığını kaydetti.

SALDIRGANLAR EN AZ 5 KİŞİ

Polis, saldırı sırasında 100 kadar öğrenci ve öğretim görevlisinin kurtarıldığını, kurtarılan öğrencilerin saldırganların en az 5 kişi oldukları bilgisini verdiklerini açıkladı.

EŞ-ŞEBAB ÜSTLENDİ

Saldırıyı Somali’de faaliyet gösteren Eşşebab terör örgütünün üstlendiği bildirildi.

Nizamiyedeki korumalara ateş açarak Garissa Üniversitesi’nin kampüsüne giren ve öğrenci yurtlarına ulaşmayı başaran saldırganların, kampüsün içinde etrafa rastgele ateş ettikleri ifade edilmişti.

Garissa Üniversitesi kampüsü, Somali sınırına 200 kilometre uzaklıktaki Garissa kentinin 3 kilometre dışında bulunuyor. Kampüste 300 civarında öğrencinin yaşadığı biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ