Ev ve Gerçek Dost

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
  • 24 Mayıs 2015
  • 2.595 kez görüntülendi.

dost_1254078661

 

“Dostluk” kavramı bugünlerde sosyal medyanın ellerine hapsolmaktan kurtulamayıp; güvenilirlik, değerbilirlik anlamını yitirmekte. Sıradan bir selamlaşmanın, sevgi alışverişinin dostluk zannedildiği zamanda, gerçek dost kavramını nesneleştirebilecek birini bulmak da zorlaştı. Peki anlamların değerlerinden uzaklaşmaya başladığı, düşüncelerin duygularımızın en ücra köşelerine saklandığı günümüzde nedir gerçek dostluk?
Gerçek dost, yanında yüksek sesle düşünebildiğiniz, O’nu olduğu gibi kabul edebildiğiniz, duygularınızı ve hislerini paylaşırken çekinmediğiniz, her ne olursa olsun sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olabileceğiniz, size karşı fedakar olan ve sizi mutsuz görmekten korkan kişidir. Dost, her harfinde sevgi denizi barındıran hazinedir.

Yılların eskitemediği arkadaşlık, her kahve muhabbetinde iliklere kadar hissedilen samimiyet ve huzur, göz bebeklerinden parıldayan merhamet ışığı, yüreğinin temizliğiyle anlattıklarını dinlemenin verdiği mutluluk, duyduğunuz sevgiden dolayı hissettiğiniz dürüstlük ve cesaret…Zamanın sancılı kasvetinin ruhun serzenişinde kol gezdiği ıssız zamanlardan birinde dahi yanında olamasa bile ruhuyla okşar yüreği dost. Herkesle dost olunmaz derler ya, doğrudur. Herkes göremez yüreklerde saklanan sıkıntıyı, anlayamaz gözbebeklerinde saklanan hüznü… Bilemez herkes neyin üzüp neyin sevindireceğini. Ancak dost dostun anlar her halini.

Hüznün nefesimizi daraltışını anladığı gibi, sevincimizi de anlar gerçek dost. Gülüşün altında yatan nedenleri, bakışımızdaki anlam derinliğini, gözlerimizdeki umut parıltılarını… Yanından uzaklaşsa da yüreğinden hiç uzaklaşmaz gerçek dost.Hayatın en darmadağın yaşandığı yıllarda bazen bir abla, bazen de çocuk olur gerçek dost. Kimi zaman taze demlenmiş çay kokusuyla başlatır güne, kimi zaman da sıcacık bir gülüşüyle. Atılan adımın altında yatan nedenleri bilir. Hata yapmaktan korkmaz gerçek dostu olanlar, çünkü gerçek dost ile fedakarlık kendiliğinden gelir.

İki yıldır iyi günümde de kötü günümde de yanımda olan; sevgisini, ilgisini ve sımsıcak gülüşünü benden hiçbir zaman eksik etmeyen, “gerçek dost” kavramını adından bahsederken gururla kullanabileceğim, sınıf öğretmenliğinden mezun olacak olan biricik ev arkadaşım Sena Baymak’a mesleki hayatında ve gelecek yaşantısında başarılar diliyorum.

Güzelliklerle dolu bütün kapıların senin için aralanması dileğiyle…

Zeynep ÇOLAK

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ellerine, Dusuncelerine saglik Zeynep Kardesim… dostlugu cok guzel bir dille anlatmissin. Yazilarinin devamini bekliyor ve takip ediyor olacagim… basarilarinin devami dilegiyle.

BİR YORUM YAZ