Eyfel Kulesi’nde yankesici operasyonu

  • 28 Mayıs 2015
  • 489 kez görüntülendi.
Eyfel Kulesi’nde yankesici operasyonu

Operasyon sonucunda 7 kişilik çete üyeleri gözaltına alınırken, yankesicilik suçlamasıyla sorgulanan ayrı 3 kişi ise serbest bırakıldı.

Kuleye adeta “dadanan” çete üyelerinin, güvenlik elemanlarının dikkatini çekmemek için fotoğraf makineleri, kameraları ve küçük sırt çantalarıyla kendilerini turist gibi gösterdikleri, 3’er kişilik gruplar halinde çalışan çetenin aralarına karıştıkları turistlerden özellikle yanlarında daha çok nakit taşıdıklarını bildikleri Asya’dan gelenleri hedef seçtikleri belirlendi.

Güvenlik kameralarından görüntüleri tespit edildikten sonra yakalanan Romanya vatandaşı çete üyelerinin, turistik sezonda günde 4’er bin avroya kadar yankesicilikten gelir sağladıkları bildirildi.

Eyfel Kulesi’nde çalışanlar, geçen hafta cuma günü yankesici çetesi yüzünden greve gitmişti.

Çalışanların üye olduğu sendika, yaptığı yazılı açıklamada, yankesicilerin sayısının sürekli arttığını, bu kişileri engellemeye çalıştıklarını, ancak fiziki saldırı ve tehditlere maruz kaldıklarından şikayet etmişti. Sendika yönetimi, yankesicilerin engellenmesi talebiyle grev kararı alındığını açıklamıştı.

İLK ZAMANLAR “ÇİRKİN” DİYE BEĞENİLMEMİŞTİ

Eyfel Kulesi’ni her yıl yaklaşık 7 milyon kişi ziyaret ediyor. Kule, 1889 yılında uluslararası bir fuar için geçici olarak inşa edilmiş, ilk zamanlar başkentlilerin “çirkin ve estetik yoksunu” eleştirilerine hedef olmuştu.

Paris’te giderek artan yankesicilerden şikayetçi eden Louvre Müzesi çalışanları da geçen yıl aynı gerekçeyle greve gitmişti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ