Eyvah! Babalar Günü

Havva Demirtaş

Yazarın şu ana kadar yazılmış 2 makalesi bulunuyor.
 • 15 Haziran 2015
 • 620 kez görüntülendi.

Adsız

          Babalar günü yaklaşıyor, heyecanla hediye hazırlıkları başlamıştır belki de.Babalar günü bazı araştırmacılara göre Washington,  bazı araştırmalara göre Batı Virginia’dan başlayan bir yolculuğun günümüze kadar uzanarak gelenek haline gelmesidir. Haziran ayının üçüncü pazarı babalar günü olarak kutlanmaktadır.

Hediye telaşı bir başkadır. Alınacak hediye konusunda arpa boyu kadar yol kat etmek için uzunca bir süre uğraşılır. Hediyeler alınır, hazırlıklar yapılır ancak bir taraftan da babalar gününü bir güne sığdırmak inciticidir. Bir yıl 364+1 gündür. +1 günün anlamsız olduğunu söylemeyeceğim elbette. Ama babalık görevini yapan her kişi, çocuklarının 364+1 gün kahramanlarıdır.Şapka, saat, tablet, bilgisayar, telefon, kravat…..alınacak hediyeler listesi uzar gider. Kupa, merdane, yastık kılıfı, mutfak önlüğü, tencere, bardak takımı,baharatlık vs. annelerimizin listesinde yer alır. Babaların hediyesi kişisel, annelerin hediyesi evsel olması da oldukça dikkat çekicidir.

 Birlikte zaman nasıl geçirilir? Çocuklarıyla babalar birlikte neler yapar? Uçurtma uçurmak, balık tutmak, top oynamak en keyifli etkinlikler arasındadır. Halı saha maçlarında tezahürat görevi çocuklarındır. Tribünlerde omuzlarda taşınır. Tuttuğu takımın formasını kızına ya da oğluna almayan baba var mıdır?Güven, cesaret, onur, umut  ve güç, verdikleri bir ömür yetecek kadar ve cömertçedir. Çatışmaların en şiddetlisi baba ile yaşanır belki de. İnsan aklının iyi kötü karmaşasında iyilikleri seçim haline getirme alışkanlıkları kazanılmasında katkısı büyüktür. Dik ve sert duruşları olsa da duygusaldır babalar.

Baba”  hayat öğretmenlerimizden biridir.

Babalarımız özeldir. Tüm babaların ve baba adaylarının babalar günü kutlu olsun.

Havva DEMİRTAŞ

 

YAZARIN SON YAZILARI
Eyvah! Babalar Günü - 15 Haziran 2015
Zihnimizdeki Engeller - 5 Haziran 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Çok duygulandim.eline sağlık

 2. Birol dedi ki:

  Çok duygulandım. Eline sağlık

 3. Serkan dedi ki:

  Bu özel güne değer bir yazı olmuş,yüreğinize sağlık..

BİR YORUM YAZ