Fransa’da aşırı zayıf mankenlere yasak geldi

  • 03 Nisan 2015
  • 402 kez görüntülendi.
Fransa’da aşırı zayıf mankenlere yasak geldi

fransa

Sosyalist hükümetin, sağlık sektöründe reform yapılmasını öngören yasa tasarısının maddelerini oylaması sırasında sunulan ve genel kurulda kabul edilen önerge, kurallara uymayan manken ajansı yetkililerine 75 bin avroya kadar para cezası ile 6 aya kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor.

“GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI”

Önergeyi sunan Sosyalist milletvekili Olivier Veran, genel kurulda yaptığı konuşmada, “Mankenlerin zayıflayabilmek için sağlıklarını tehlikeye attığını ve konunun ticari bir sömürü aracı haline geldiğini” belirterek, ”Bu konuda artık gerekli adımları atmanın zamanı geldi” dedi.

SAĞLIK BAKANI DA DESTEK VERDİ

Sağlık Bakanı Marisol Touraine de hükümetin değişiklik önergesine destek verdi.
Paris’teki moda evlerinin özellikle “haute couture” defilelerinde aşırı zayıf mankenlere yer vermesi ve mankenlerin zayıflayabilmek için sağlıklarını tehdit eden diyetler yapması, son yıllarda kamuoyunda ciddi tartışmalara neden oluyor.

YASAĞA UYMAYANLARA PARA CEZASI

Fransa Meclisi, dün internet sitesi ve diğer yayınlarla birlikte “anoreksiya”nın övülmesine yasak getiren değişiklik önergesini kabul etmişti. Bu konuda yasağa uymayanlara ise 10 bin avro para cezası verilmesi öngörülüyor.
Fransa’da yaklaşık 40 bin genç kızın, anoreksiya nervoza ve bulimia gibi yeme bozukluklarından muzdarip olduğu sanılıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ