Fransa’da ilk turda zafer Sarkozy ve Le Pen’in

  • 23 Mart 2015
  • 449 kez görüntülendi.
Fransa’da ilk turda zafer Sarkozy ve Le Pen’in

fransa

Fransa’da yerel seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre Halk Harekti Birliği(UMP) ile Bağımsız Demokratlar Birliği’nden(UDI) oluşan sağ ittifak, oyların yüzde 30’unu alarak ilk sırada yer aldı.

SAĞCI LE PEN’İN PARTİSİ İKİNCİ SIRADA

Seçimlerde ikinci sırayı ise aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) elde etti. Marine Le Pen’in liderliğini yaptığı parti oyların yüzde 26’sını alarak ikinci sırada yer aldı. Aşırı sağ parti 2011 yılında gerçekleştirilen seçimlerde ise yüzde 15 oy almıştı.

LE PEN: YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ

Seçimlerden önce yapılan anketler ise aşırı sağ partinin yüzde 30’un üzerinde oy alarak ilk sırada yer alacağını öngörüyordu. FN, bu sonuçla seçime katıldığı bölgelerin yüzde 70’den fazlasında adaylarını ikinci tura taşımayı başardı.

Seçim sonuçlarını değerlendiren Marine Le Pen, partisinin girdiği her seçimden oylarını artırarak çıkmaya devam ettiğini söyledi. İkinci turda Fransızların bölgelerine en iyi hizmeti verecek FN adaylarına oy verme çağrısında bulundu. Le Pen, bu seçimlerin Fransa tarihinde yeni bir sayfa açacağını savundu.

HOLLANDE’NİN PARTİSİ KAN KAYBEDİYOR

İl Genel Meclisi seçimlerinde iktidardaki Sosyalist Parti’nin(PS) oy kaybı ise devam etti. İktidar partisi oyların yüzde 19,70’ini alarak 3’üncü sırada yer aldı. PS, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı 2012’den sonra girdiği, belediye seçimleri, senato ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinden de oy kaybıyla çıkmıştı.

İKİNCİ TUR 29 MART’TA

Seçimlerin ilk turu sonrası sağ partilerin toplam oyu ise yüzde 38 olarak gerçekleşti. Sol partiler ise toplamda yüzde 37 oy elde etti.

Seçimlerin ilk turunda yüzde 50’nin üzerinde oy alan adayın olmadığı bölgelerde ilk iki sıradaki isimler 29 Mart’ta yapılacak olan ikinci turda yarışacak. İki tur arasındaki günlerde ise partileri bölgesel ittifaklar için sıkı pazarlıklar bekliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ