Fransa’da seçimlerin ikinci turunda da Sarkozy kazandı

  • 30 Mart 2015
  • 441 kez görüntülendi.
Fransa’da seçimlerin ikinci turunda da Sarkozy kazandı

sarkozy

Fransa İl Meclis seçimlerinin dün yapılan ikinci turu tamamlandı. Seçimlerinde Halk Hareketi için Birlik Partisi UMP sandıktan yüzde 36 oy oranı ile lider çıktı.

ZAFER YİNE SARKOZY

İlk turda olduğu gibi yine kazanan eski cumhurbaşkanı, UMP parti başkanı Nicolas Sarkozy oldu.

Seçimlerden zaferle çıkan eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy “Zafer bizim, sağ kazandı” diyerek 2017 Cumhurbaşkanlığı adaylığı için üstü kapalı aday olduğunu yineledi.

HOLLANDE KAYBETTİ

Seçimleri kaybeden ise iktidarda olan Sosyalist Parti cumhurbaşkanı François Hollande (60) başarıyı yakalayamadı. Sosyalistler sandıktan çıkan yüzde 25 oyla seçimleri kaybetti.

Aşırı sağcı, Radikal Ulusal Cephe partisi (FN) yüzde 23 oy kazandı. Mayıs 2012 ‘de ülkenin 24. cumhurbaşkanı seçilen François Hollande seçimlerden sonra kabinesini yenilemeyi düşünüyor.

BİRİNCİ TURDA KATILIM ORANI YÜZDE 51, İKİNCİ TUR DA YÜZDE 49

Fransa’nın kuzeydoğusu Alsas, Strasbourg bölgesinde iktidarda olan Sosyalistler yine kaybeden taraf oldu. Alsas bölgesin alçak Ren bölgesinde UMP yüzde 23, sosyalistler yüzde 7. Yüksek Ren bölgesinde UMP yüzde 15, sosyalistler yüzde 1 oy kazandı. Fransa birinci tur seçimlerine yüzde 51, ikinci tur seçimlerine katılım oranı yüzde 49 kaydedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ