Gelecek Yeşil Gökyüzü Mavi

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
  • 04 Eylül 2015
  • 1.822 kez görüntülendi.

Gzel_yeil_doa_ve_aa_manzaras
Karıncaların kışlıklarını hazırlarken Ağustos böceklerinin sazını dinlediği bu mevsimde, salçalar yapılıp reçellik meyveler toplanırdı mavi günlerde. Güneşin savruk ışıkları haylaz çocuklar gibi dalıverirlerdi evin her odasına uykumuzdan izinsizce. Komposto tarifleri dolanırdı mahallelinin dilerinde. İnternetin olmadığı, telefonların yaygınlaşmadığı dönemlerde. Sahi, neydi mavi günler?
Rüzgarın hışırdayan ıslak yaprak sesleriyle doğanın yediveren neşesini harmanlayıp, hayatın doğallığıyla ve sadeliğiyle buluşturmasıydı. Pet şişelerin olmadığı, naylon poşetlerin kullanılmadığı, pazara çıkarken rengarenk filelerin unutulmadığı, trafikte bunca arabanın bulunmadığı zamanlar…
Kusursuz güzelliklere boğulmuş binlerce nefesin derinliklerinden kendine aşık bırakan “masmavi” bir gün. Yağan yağmurun bereketinden şüphe duyulmayan, bulutların katmer katmer gülümseyerek neşe saçtığı günler… Kendi ellerimizle kirlettiğimiz topraklara gömdüğümüz gelecek hayallerimizin içine sığdırdığımız sözde yeşil dünyamız… Asmalıklardan süzülen üzümlerinin etrafa yayılan mis kokularının evimize misafir davet ettiği günlerden, karşı komşumuzun ismini bilmediğimiz günlere…
Telefon ekranlarına sığdırmaya çalıştığımız hayatlarımızla mı mavi dünyamızı kuracağız? Yoksa çevremize attığımız çöplerle mi yeşil bir geleceğe kucak açacağız? Seralarda, artık mevsiminin ne zaman olduğunu bile unuttuğumuz sebze-meyvelerle mi sağlıklı kalacağız? Yoksa ceplerimizde durması gerekirken her saniye elimizde duran aletleri bir kenara bırakmayı deneyip karşımızdakiyle konuşmayı mı deneyeceğiz? Öyle ya, biz kimiz? Evrensel ve kültürel değerlerimizin hızla yozlaştığı bir dönemde, kaybolmaya yüz tutmuş bir nesil olarak, hala “gelecek yeşil, gökyüzü mavi” sloganları atarken, yarınlarımızın anahtarını kilitte kırıyoruz. Ağustos böceklerinin şarkılarını dinleyerek onun yanına oturup elimize telefonu alarak sanal arkadaşlarımızın etkinliklerini beğeniyoruz!
Kazanlarda kaynayan dut pekmezlerimiz de, reçellerin şekerlerinin azlığını çokluğunu eleştirenlerimiz de yok artık bizim. Glikoz şuruplarıyla senelerce ömür biçilmiş, cam kavanozlarda, marketlerin raflarında duruyor kışlıklarımız. Ama dillerimizde hala geriye dönüş çabası, temiz hava, mavi günler, yeşil gelecek… Ansiklopedilerin baş köşede olduğu evlerden, bilgisayarın dizin üstüne bindiği evlere geçerken, sağda solda düşürdüğümüz insani parçacıklarımızı bulmaya başladığımızda, yeşil ve mavi hayallerimizi gerçekleştirmek için en ana adımları atmış olacağız.
Geçmişimiz, bugünümüz ve olası geleceğimiz hakkında düşündürebilmek adına…

Zeynep ÇOLAK

Sosyolog Adayı

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ