Gelmeyen Baharlara,Doğmayan Güneşlere…

Alican Çetinkaya

Yazarın şu ana kadar yazılmış 11 makalesi bulunuyor.
  • 30 Temmuz 2015
  • 1.089 kez görüntülendi.

uc3a7an-barc4b1c59f

Temmuz sıcağı, balkon korkuluklarına asılı saksılar, saksıların içinde menekşe, sardunya ve adını bilmediğim bir çiçek, bahçede her tarafı sarmış yabani otlar, sessizlik….. ve barışa, kardeşliğe, mutluluğa özlem. Ege de bunlar var bu gece.
Saat gecenin bilmem kaçı olmuş, televizyonun sesi geliyor hafiften kulağıma, son dakika haberlerini bildiriyor spiker. Ölümler, ölümler, ölümler…. Yine mi bozuldu kardeşlik? Yine mi içlerimiz kan ağlayacak her seferinde? Tozlar mı kapladı vicdanların üstlerini?
Nereden kalmış aklımda bilmiyorum ama küçüklükten beri her yıldız kaydığında yeryüzünde bir insanda tıpkı o yıldız gibi kayıp gidermiş sözüne inanırım hep. Bu gece çok mu yıldız kayıyor o zaman? Azalıyor muyuz birer birer insanlığımızdan, sevgimizden, umutlarımızdan?Babaannem küçükken anlatırdı hep bana. Ay eskiyince kesip yıldız yaparlar derdi. Bu gece kessek ayı , kayıp gidenlerin yerine koysak hemen yeni yıldızları, gitmese kimse, gitmemiş olsa.
Yeniden adını bilmediğim çiçeğe takıldı gözlerim. Nergismiş adı. Narcissusu’u bilirsiniz; Öyle heybetli ve güzelmiş ki, bakmaya dayanamazmış kendine… Gün boyu ayna karşısına geçip kara gözlerini, incecik burnunu, dar kalçalarını, kıvırcık saçlarını seyredermiş hayran hayran… Bir gün ırmak kenarında gezinirken, sudaki yansımasına ilişmiş gözü. Uzanıp, iyice bakmak istemiş. Tam gördüğünde kendisini, dengesini kaybedip düşüvermiş ırmağa, kapılıp gitmiş suya… Yeryüzünün en güzel insanının öldüğünü duyan Tanrı, unutulmaması için O’nu her bahar açan güzel kokulu bir çiçeğe dönüştürmüş, Narcissus, nergis olmuş.
Madem öyle, bahar gelse artık ve yaşamlarını yitiren o insanlar , o güzel insanlar o baharların müjdeleyicisi nergis olsa. Gelse artık bahar, doğsa artık güneş, kaymasa yeniden yıldızlar. Umutlar yeşerse, kardeş olsak yine. Çok mu zor?

Alican ÇETİNKAYA

YAZARIN SON YAZILARI
Güvensizlik - 13 Aralık 2015
Fil,Fare Doğurdu - 14 Kasım 2015
Şimdi Sırası Değil - 18 Eylül 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ayla Akinci dedi ki:

    Kaleminize saglik sayin Alican ; baharin gelmesine , günesin dogmasina yardimci olacak bizler ise düsüncelerimizi degistirerek mi ,yoksa kalplerimize sevgi tohumlari atarak mi ise baslariz bilemiyorum ama biryerden baslamak gerekiyor artik…

  2. Alican Çetinkaya dedi ki:

    Teşekkür ederim güzel dilekleriniz ve yorumunuz için. Evet gerçekten de başlamak gerekiyor artık.

BİR YORUM YAZ