Gerçek Mutluluklar Fotoğrafhanesi

Zeynep Çolak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 20 makalesi bulunuyor.
 • 24 Haziran 2015
 • 2.441 kez görüntülendi.

1048170_627969343904819_1090962426_o
Gardolapların, bazaların içindeki deri valizlere gelişigüzel atılmış, buram buram tarih kokan fotoğraflarımız vardır bizim. Göremediğimiz yerlerin manzaralarını avuç içlerimize taşıyan, denklanşöre basıldığı anda ölümsüzleşen, titrek bakışlarla baktığımız eşsiz anılarımız… Tanımadığımız simaların anlatılanlarla düş dünyamızda şekillendiği, iliklerimize kadar bizi canlı tutan, kördüğüm kavşaklarımızda yolumuza çıkan harita gibidirler kimi zaman. Fotoğraflardaki canlı bakışlar, valizin kilidi açılır açılmaz bizi neşelendirmeye yeter.
Duygularımızın muhabbet ortağı fotoğraflarımızı, bazen de dertleşmek için açarız. Aile büyüklerimizin annelerini, babalarını tanırız o fotoğraflarla. Siyahlı beyazlı tonlarda gizli olan hikayelerin sır perdelerini aralamak için bilenlere de sormayı ihmal etmeyiz tabi. Seher vakti kuşu gibi serinletir kimileri yürekleri. Bayramlarda mendile sardıkları hediyelerini çocukların ellerine sıkıştırırken , dönmeyeceğini bilerek akan sudur zaman, derdi eskiler, zamanınızın kıymetini bilin. Haklılarmış. Artık sadece fotoğraflarda gördüğümüz yüzlerin sözleri, yolumuzu aydınlatan fener oldular.
Şimdilerde çoğu şey gibi fotoğraflara da değer verilmez oldu. Eskiden ayrıca hazırlıklar yapılan, sadece özel ve anlamlı günlerde çekilen fotoğraflar, artık cebimizden çıkardığımız telefonlarla, sanal aleme konmak için saniyesinde çekilir ve unutulur oldu. En acı veren şey ise, kaç beğeni alıp almadığının arkadaş ortamlarında tartışılır hale gelmiş olması. Hatta bazı arkadaşlar arasında durum öyle bir hal almış ki beğenmeyenlerle arkadaşlıklar koparılır olmuş. Artık arkadaşlıklar da sanal olmuş malesef. Denizdeki iki kaşık tuz gibi erimiş gitmiş dostluk duyguları.
Bizim evimizde de üç tane deri valiz var, tadilatlarda veya bir eşya almak için gardolabı açtığımızda eski güzel günleri yad etmek için kilidini araladığımız. İçinde annemin, babamın, anneannemin, teyzemlerin, sevdiğim kişilerin veya tanımadığım birçok kişinin resimlerinin olduğu yüzlerce resimden oluşan valizler. Onlara bakarken ateşi körükleyip aynı zamanda donduğumu hissediyorum. Kokusu eve yayıldığında ise evin renginin değiştiğini. Ecdadını tanımayan, tanımayacak olan, fotoğrafların ve anıların bu kadar anlamsızlaştığı bir nesil olmadığım için de şükretmiyor değilim bakarken.
Tersten esen rüzgar misali alabora etse de, mutlu ediyor insanı eski fotoğraflar. Özlem, hasret, samimiyet gibi duygularımızın gün yüzüne çıkmasını sağlıyor. En önemlisi de bizi biz yapan duyguları hatırlatıp, geçmişimizle geleceğimiz arasında kuvvetli bir bağ kurmamızı sağlıyor.

Şimdi gerçek mutluluklar fotoğrafhanesinin kilidini açar mısınız?

Zeynep ÇOLAK

YAZARIN SON YAZILARI
Kördüğüm - 4 Şubat 2016
Beyaz Umut - 3 Ocak 2016
Ulaşamayan Mektup - 16 Aralık 2015
Arşa Yükselen Barış - 26 Temmuz 2015
Sevgili Gelecek! - 11 Temmuz 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  kuzen yazini cok beyendim ve gecmisteki anilarina sahip ciktigin icin seni takdir ettim.Basarilarinin devamini dilerim.

 2. Anonim dedi ki:

  Zeynepcim makalelerin çok güzel severek okuyor ve takip ediyorum.Başarılarının Devamını dilerim.

 3. Eren Ş. dedi ki:

  Helal

 4. Zeynep Çolak dedi ki:

  Hepinize çok teşekkür ederim :)

BİR YORUM YAZ