Greenpeace Pasifik Okyanusu’ndaki eylemini sona erdirdi

  • 13 Nisan 2015
  • 396 kez görüntülendi.
Greenpeace Pasifik Okyanusu’ndaki eylemini sona erdirdi

eylem

Pasifik Okyanusu’nda Shell’in Kuzey Kutbu’nda petrol sondaj faaliyetlerini protesto etmek amaçlı Polar Pioneer petrol platformunda 6 gün boyunca eylem yapan Greenpeace mensupları, okyanusta sertleşen hava şartları ve 7 metreyi bulan dalgalar yüzünden eylemlerine sona verdi.

6 FARKLI ÜLKEDEN 6 EYLEMCİ

Kuzey Denizi’nde sondaja şiddetle karşı çıkan 6 Greenpeace eylemcisi herhangi bir mahkeme kararı çıkmadan, petrol platformundan inip botlarla Greenpeace’in Esperanza gemisine geri döndü.

Esperanza gemisinden botlarla hareket ederek Polar Pioneer’ın güvertesi altında kamp kuran ve hiçbir şekilde geminin navigasyonuna ya da operasyonuna müdahale etmediklerini belirten Greenpeace eylemcileri, ABD, Almanya, Yeni Zelanda, Avustralya, İsveç ve Avusturya vatandaşı.

TÜM DÜNYA İLE İLETİŞİME GEÇTİLER

Eylemciler, yanlarında getirdikleri ekipmanla gerçek zamanlı olarak bütün dünya ile sosyal medyadan iletişim kurarken, canlı yayında videolar yayınladı.

SHELL MAHKEMEYE BAŞVURDU

Çarşamba günü Shell firması, bir Alaska federal mahkemesine başvurarak, 6 Greenpeace eylemcisinin uzaklaştırılması için geçici bir mahkeme emri talep etmişti.

Shell’in dava başvuru dilekçesinde, “Greenpeace ABD’nin firmalarına karşı pervazsız davranışı devam etti. Shell 2015 yazında Kuzey Buz
Denizi’ne dönmek niyetinde olduğunu duyurdu. Greenpeace ABD derhal Shell’i durdurmak için yeniden kampanyayı başlattı” ifadelerine yer verildi.

Greenpeace, Shell’in mahkeme başvurusuyla ilgili olarak, petrol platformunun uluslararası sularda olduğunu ve ABD mahkemelerinin uluslararası sulara müdahale yetkisinin olmadığını belirtmişti.

SHELL’İN DENEMELERİ BAŞARISIZ OLMUŞTU

ABD saatiyle cuma akşamı, federal yargıç Shell’in talebine derhal karar çıkarmayı reddetmiş ve bir-iki gün içinde kararı açıklayacağını kaydetmişti.

Kuzey Kutbu’na doğru hareket eden Shell filosu’ndaki Noble Discoverer, dünyanın en eski petrol sondaj gemilerinden biri. Shell’in 2012’de
Kuzey Buz Denizi’ndeki denemeleri başarısız olurken, deneme sırasında büyük tehlike atlatılmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ