Güneydoğu Asya’daki göçmen krizini anlama rehberi

  • 15 Mayıs 2015
  • 506 kez görüntülendi.
Güneydoğu Asya’daki göçmen krizini anlama rehberi

rohingya

Vatandaş kabul edilmedikleri Myanmar’dan kaçan ancak hiçbir ülke kendilerini kabul etmediği için günlerdir Andaman Denizi’nin ortasında kalan Arakanlı Müslümanların yaşadığı göçmen krizi 1982’ye dayanıyor.

ASIL İSİMLERİ ROHİNGYA MÜSLÜMANLARI

Myanmar’da 1982’de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Rohingya Müslümanları, bu sebeple “devletsiz” sayılıyor.

Birleşmiş Milletler’in “eziyet gören dini azınlık” olarak tanımladığı Rohingya Müslümanları, ülkenin batısındaki Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşıyor. Bu sebeple de genellikle medyada Arakanlı Müslümanlar olarak anılıyorlar.

NEDEN KAÇIYORLAR?

Rohingya Müslümanları, Myanmar’ın batı kıyı şeridinde Rakhine bölgesinde yaşıyorlar. Ancak Myanmar’da Haziran 2012’de patlak veren Müslümanlara yönelik şiddet olaylarından beri bu ülkede yaşayan yüz binlerce Rohingya Müslümanı ülkeyi terk etmek zorunda kalıyor.

NEREYE GİDİYORLAR?

Rohingya Müslümanlarının gidebilecekleri 4 ülke bulunuyor. Bunlar; Bangladeş, Tayland, Endonezya, ve Malezya.

Rakhine bölgesine en yakın olan Bangladeş’te şu anda yaklaşık 200 bin Rohingya Müslümanı mülteci kamplarında yaşıyor. Ancak bu ülke kendi ekonomik durumlarından dolayı daha fazla mülteci kabul edemiyor.

TAYLAND’DA İNSAN TACİRLERİNİN ELİNE DÜŞÜYORLAR

Her yıl binlerce mülteci yasa dışı yollarla Tayland’a girmeye çalışıyor. Bu yolları seçen Rohingya Müslümanlarının çoğu insan tacirvilerinin ellerine düşüyor.

Hatta Tayland’ın güneyindeki Songkhla eyaletinde 1 Mayıs’ta gizli bir çalışma kampı tespit edilmiş, polisin burada yaptığı aramada 32 Rohingya Müslümanına ait ceset kalıntıları bulunmuştu.

Tayland yönetiminin kamplara ve toplu mezarlara gösterdiği sert tepkinin ardından, bölgede insan kaçakçılığı yapanların korkarak göçmenleri Endonezya ve Malezya kıyılarına bıraktığı sanılıyor.

MALEZYA ARTIK GEÇİT VERMİYOR

Bölge şartlarına göre varlıklı ülkelerden biri olan Malezya özellikle iş bulma konusunda Rohingya Müslümanlarına umut veren bir ülke ancak son zamanlarda çok fazla kaçak göçmen yakalayan Malezya bu durumdan rahatsız.

Malezya İçişleri Bakanı Yardımcısı Wan Junaidi, geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bizden daha ne bekleniyor? Şimdiye kadar sınırlarımızı ihlal eden kişilere son derece nazik davrandık. Kimse kıyılarımızı bu şekilde istila edemez. Burada iyi bir şekilde karşılanmadıkları mesajını onlara doğru şekilde vermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

ENDONEZYA KABUL ETMEYİNCE DENİZİN ORTASINDA KALDILAR

Rohingya Müslümanlarının göçmen olarak girmeye çalıştığı ülkelerden biri ise Endonezya. Son yapılan açıklamalarda kaçak göçmenleri net bir dille kabul etmeyeceğini açıklayan Endonezya sularında hiç bir gemiye geçit vermiyor.

Son yaşanan olaylar da yine Endonezya’nın bu geri çevirmelerinden biri sonrası yaşandı. Endonezya’nın kabul etmediği 350 Rohingya Müslümanı, Malezya kıyılarında Adaman denizinde mahsur kaldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ