Hackerların en çok denediği şifre belirlendi

  • 18 Mart 2015
  • 431 kez görüntülendi.
Hackerların en çok denediği şifre belirlendi

siber

Ordu Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mustafa Cantürk, Türkiye’de internet kullanımıyla sosyal medya kullanıcısı sayısının arttığını, dolandırıcılık suçlarının da buna paralel hızla çoğaldığını söyledi.

DOLANDIRICILARIN YENİ MEKANI SOSYAL MEDYA

Özellikle Facebook ve Twitter için kullanılan şifrelerde bilinebilecek basit şifre kullanılmasından uzak durulması gerektiğini ifade eden Cantürk, son dönemde dolandırıcıların yeni mekanının sosyal medya olduğunu belirtti.

19’LA BAŞLAYAN ŞİFRELER

Cantürk, şöyle devam etti: “Kötü niyetli insanların tuzağına düşmemek için şifrelerimizi belirlerken bir büyük ve bir küçük harf olması şartıyla en az 8 karakterden oluşmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle internet kullanıcıları 19’la başlayan şifre tercih etmemeli. Bunlar sürekli bilgisayar korsanları tarafından deneniyor. Bilgisayar korsanları bu şifreleri çok kolay kırıyor. Bu da mağdur sayısının artmasına neden oluyor.”

FACEBOOK VE TWİTTER ÇALINMA  VAKALARI

İnsanların hayatlarından artık interneti çıkaramayacağını ancak bu konuda önlemlerini kendilerinin alması gerektiği vurgulayan Cantürk, şöyle konuştu: “Sosyal medya bir avantaj olduğu gibi bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Facebook ve Twitter hesabının çalınma vakaları her geçen gün artıyor.  Bunun sonucunda dolandırıcılık ve suistimaller de yeni mağdurlar oluşturuyor.

SOSYAL MEDYADA KONTÖR İSTENMESİ

Daha önce sosyal medyadan kontör istenmesi gibi durumlarla çok sık karşılaşmıştık ama artık direkt olarak sizin cep telefonu hattınızdan para topluyorlar. Son dönemde bu tür şikayetleri çok alıyoruz. Mağdur sayısı her geçen gün artıyor. Bu anlamda sosyal medya kullanıcıları daha da dikkat etmeli.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ