Halepçe katliamı Danimarka’da anıldı

  • 17 Mart 2015
  • 452 kez görüntülendi.
Halepçe katliamı Danimarka’da anıldı

kopenhag halepçe

Kürt Akademisyenler Topluluğu Fokus-A’nın düzenlediği törende, DAEŞ’in tıpkı Saddam Hüseyin’in Baas rejimi gibi sivil halkı hedef aldığına dikkat çekildi.

Fokus A’nın sözcüsü Zana Aytimur buradaki konuşmasında, “27 yıl önce bugün Halepçe’de yaşananların aynısı Şengal’de ve daha bir çok yerde tekrar ediliyor. Ortadoğuda sivillere yönelik yapılan katliamları bir kez daha lanetlemek her vicdan sahibi insanın görevi. Herkesin rahat ve barış içinde yaşayacağı bir dünya istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“KÜRTLERİN HİROŞİMA’SI”

Danimarkaca yayın yapan Nudemdk gazetesinden Serdal Gezen ise, “Kürtlerin Hiroşiması” diye sözlerine başlarken, “Binlerce Kürt öldürüldü, binlercesi sakat kaldı ve birçoğu Saddam rejiminden kaçmak zorunda kaldı. Bugün bile Halepçe’de hala çocuklar sakat doğuyor” dedi.

Kalabalık ölenler için mum yaktıktan sonra sessizce dağıldı.

5 BİNDEN FAZLA SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in, 1986-1988’de Irak’ın kuzeyindeki Kürtlere karşı düzenlettiği El-Enfal adlı operasyon kapsamında, zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı 16 Mart 1988’de Halepçe ilçesine bombardıman düzenlemişti. Saldırıda Halepçeli siviller, İran askerleri ve peşmergelerle birlikte 5 binden fazla insan ölmüş, yaklaşık 7 bin kişi de yaralanmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ