Hangi Seçmen Daha Akıllı?

İsmail Atağan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 03 Haziran 2015
  • 825 kez görüntülendi.

imagesCA12RJJE

Bu hafta sonu Türkiye yeni bir seçime gidiyor. 25. dönem milletvekilli seçimlerine 20 siyasi parti (YSK ya 31 siyasi parti başvurmuş en son haliyle birleşme ve çekilmelerle sayı 20 ye inmiştir).Köy-köy, mahalle-mahalle, şehir-şehir Türkiye’nin dört bir tarafında seçim çalışmaları heyecanla devam ediyor. Ancak birçok seçim bölgesinde heyecanla beraber, şiddet var, hoşgörüsüzlük var, saygısızlık var, aşağılama var, ötekileştirme var.

Bu atmosfer içerisinde seçmenler gruplaşmış, siyasi parti liderlerinden daha çok rekabet içine girmiş, çoğu zaman nazik siyaset kurallarının hatta ahlaki çerçevenin dışına çıkmışlardır. A partisi taraftarları, B partisinin taraftarlarına, B partisi taraftarları C partisi ve diğer parti taraftarlarına tek yada çok yönlü 20 parti boyunca birbirini ağır ifadelerle itham edebilmektedir. Siyasi parti liderlerinden daha keskin ve gurur kırıcı söylemlerle birbirine girip adeta düşman kesilebiliyorlar. Şunu bilmek gerekir ki hiçbir siyasi parti homojen bir yapıya sahip değildir. Ve kimsenin tekelinde değildir. Bu sebeple bu partililer cahil, o partiler çıkarcı, şu partililer akılsız, düşüncesiz, onursuz, ahlaksız, hırsız, hain, gibi söylemler, bir partiye ve savunucularına genellenemeyecek kadar yanlış ve tehlikelidir. Bazen de aynı suçlamalar karşılıklı yapılabilmekte, Aziz NESİN’in Türkiye halkı için söylediği söylemi bütün partililer kendini akıllı olan yüzde ellilik gruba, karşıdakini de geri kalan yüzde ellilik aptal gruba dahil ederek çok yanlış ve üzücü ifadelerle nitelendirebiliyorlar. Oysa 20 siyasi partinin hepsi Türkiye’nin partisi ve bunlara az veya çok oy veren insanlar, arkadaşımız, komşumuz, hemşehrimiz. Elbette insanların inançları, yaşam tarzları, yaşanmışlıkları farklı olabilir, beklentileri, öncelikleri de farklı olabilir, deneyim ve tecrübeleri de farklı olabilir. Bu en doğal hakkımızdır, kendi hakkımız olana saygı, hoşgörü bekliyorsak, başkasının inanç, yaşam, ve deneyimlerine de saygı göstermeli, hoşgörülü olmalıyız.

Bu durumda ne yapılmalı, birbirimizi suçlayıp, gruplaştırma yerine siyasi partilerin, tüzüklerini, politikalarını, vaatlerini düşünce sistemlerini tartışalım, liderleri de işin içine alarak yaptıklarını yapacaklarını bilgili, medeni ve hoşgörülü bir şekilde konuşalım tartışalım.Belki o zaman Türkiye siyaseti, insancıl ve modern bir yapıya ulaşır. Bu saygı ve hoşgörüyü tabandan başlayıp tavana çıkarma gayreti içinde olalım…

Seçimin ülkemiz adına insanlık adına hayırlı olması temennilerimle…

İsmail ATAĞAN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ