Hayatın Pusulası

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
  • 10 Nisan 2016
  • 1.553 kez görüntülendi.

Bugüne kadar sevgi üzerine yazılmış belki de milyonlarca makale, deneme ,roman,hikaye ve şiir okumuşsunuzdur. Hepside birbirinin birer halkası mahiyetindedir. Her yazının sonunda mutlaka bir sevme hissi  içinizde filizlenmiştir iste insanoğlu o histen ibarettir.  Gelin yeni bir sevgi yolculuğuna çıkalım tekrar tekrar  sevme hissini yaşayalım tek bir söz bazen bir hayata dokunur ve güzelleşir dünya.  Ve yazının sonunda mutlaka sevdiklerinize onları sevdiğinizi söyleyin en büyük bencillik sevgiyi paylaşmamaktır.

Sevgi nedir? Sözlük tanımı olarak sevgi , bir insana veya bir şeye duyulan ilgi,bağlılık göstermeye yönelten içsel bir duygu durumudur. Sevgi bu tanımların çok daha üstünde bir duygudur kanımca.

Severek hayatı anlamlandırırız ve ruhumuzun sesini daha net duyarız bu aynı zamanda vicdanımızın da sesidir.  Duyulan bu ses bizi hayata karşı daha istekli, ihtiyatlı,mutlu ve pozitif yapar. Sevgisiz büyüyen her canlının  topluma ,ailesine ve kendisine verebileceği zarar herhangi bir şeyle ölçülemeyecek derecede büyüktür. Hayatı , insanları kısacası canlı ve cansız yeryüzünde ne varsa seven insanlar , ve baktıkları her şeyde sevgiden bir nişane görenler olumlu duygulara daha çok açıktır ve hayatı yorumlarken adım atarken daha huzurludurlar.” Her şey sevmekle başlar “. Sözü çok yerinde bir sözdür. Çünkü sevgi özdür, mayadır, benliktir,duru bir bilinçlilik halidir. Tanım olarak belki küçük ama ulaşabildiği sınırlar sonsuzdur. Bir annenin , evladın veyahut babanın duyduğu içsel sevginin olmayışını bir saniye düşünün ne kadar korkunç değil mi? Güneşin hiç olmadığı her yerin karanlıkta olduğu bir flu gibi…  özünü bulmak isteyen önce içindeki sevgi dinamiklerine bakmalı , ne kadar verebilir kendini bu ölçüde tanımalıdır. Sevmek vermektir! Bu enerjiyi verdiğimizde karşılığında o oranda sevme  hissedersiniz. Toprağa sevgiyle bir tohum attığınızda toprak size cömert davranacak karşılığında köklü bir çınar alırsınız. Veya bir çocuk büyütün sevgiyle başaramayacağı şeyler olmayacaktır hayatta…

Sevgisiz insanlardan korkun! Dünyanın en tehlikeli insanları olabilirler. Merhamet ve vicdan duygusunu da diri tutan sevgi , bir çok sevginin de aslında en önemli temelidir. İlişkilerdeki ön yargının kırılma sebebidir. Sevgi ile yaklaşırsanız olaylara ve olgulara ön yargıdan uzaklaşıp olumluya yönlendiğinizi  görürsünüz.  Eşler arasında çok önemli bir arabulucudur. Çatışmanın ortasında yüksek sesle birine” seni seviyorum” dediğinizde ortamın ne kadar yumuşadığını çatışmanın büyümeden sonlandığını az da olsa görmüşsünüzdür.  Ölçülü sevmek her zaman sağlıklı bir ruh halidir ve motive edicidir.  Aynı zaman da doyurucudur. Sevgiyi çok uç noktalarda yaşayan ( bunlar az seven hiç sevmeyen,   aşırı seven) kimseler var ki onların yaraları çok daha derindir. Tek bir koşula indirgenemez bunlar elbette her insanın içinde yaşadığı bağlam örüntüsü birbirinden farklı olduğu için sevgiyi yaşama ve sunma şeklide farklıdır .  her insan yaratılış gayesi olarak sevgi fıtratı üzerine doğar. Fakat bazıları sevgi alışverişinde tıkanmalar yaşar ( burada çocukluk yaşanılan aile ortamı çok önemlidir). Sevgisiz büyüyenler ; her türlü suçu işlemeye elverişlidirler , içlerinde korkak , başarısızlığı kabullenmeyen, hasetçi, daha çok intikam üzerine yoğunlaşan kibirli bencil ve egoludurlar.  Aşırı sevgi ile büyüyenler ;  şımarık , duyarsız, fırsatçı, sürekli alan  ve vermeyi bilmeyenlerdir. Bu iki kişilerinde ortak noktası olaylardan diğer insanlara göre daha fazla etkilenip ruhsal olarak içe çökmeleridir.  Benim hep söylediğim bir söz vardır hayatımın denge kefesidir bu söz “ ölçüsüz her sevgi marazlı bir ayrılığa ve yalnızlığa dönüşür”. Denge her  şeyde olduğu gibi , sevilme ve sevgiyi sunma biçimlerinde de oldukça önemlidir. Belki de insan olabilmenin ön koşuludur. İşini sevgiyle yapanları gözlemlediniz mi hiç? Bilmiyorum. Ama ben baktığım zaman gözlerindeki ışığı görebiliyorum . sağlıklı ve en önemlisi mutlu insanlardır bunlar üretebilen daima bir çözüm yolu olduğuna sevginin gücüne inanabilenlerdir .

Bütün evreni sevin . Annemin çok güzel bir sözü var bu konuyla ilgili “sevgi insanın pusulasıdır” der. Rehber olarak sevgiyi önünüze aldığınızda karanlık sokaklarda , koca dehlizlerde kaybolmanız imkansızdır. Pusulası olmayan her insan kaybolmaya mahkumudur. Güneş görmeyen yerlerin soğuk ve karanlık yüzü içlerinde sevgi olan insanları üşütüp korkutmaya asla yetmez… hayatlarınıza dokunabilmesi dileğiyle….

 

Zeynep ARI

Sosyolog/Aile Danışmanı

 

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ