Hubble Teleskobu’ndan yeni görüntüler

  • 24 Nisan 2015
  • 412 kez görüntülendi.
Hubble Teleskobu’ndan yeni görüntüler

HUBBLE

Nasa’nın dün yayına sunduğu görüntüler, dünyadan 20 bin ışık yılı uzaklıktaki Carina Takımyıldızı’nda bulunan bir ‘yıldız üretim’ sahasına ait. 1960 yılında keşfedilen yıldız kümesine ‘Westerlund 2’ adı verilmişti. Görüntülerdeki alan ise 6 ila 13 ışık yılı genişliğinde.

569 KİLOMETRE YÜKSEKLİKTE

Adını Amerikalı astronom Edwin Hubble’dan alan teleskop, dünya etrafındaki yörüngesine Discovery adlı uzay mekiği tarafından 24 Nisan 1960’da taşınmıştı. Yeryüzünün 569 kilometre üstündeki yörüngesinde ilerleyen Hubble, bugüne kadar evrenle ilgili pek çok bilinmezi aydınlattı.

BİRÇOK GÖZLEMİYLE BİLİM DÜNYASINI AYDINLATTI

800 bin gök cisminde 1 milyon 200 binden fazla gözlemde bulunarak Gökbilimcilerin astrofizik alanındaki temel problemlerine çözüm bulmakta büyük yararlar sağlayan 25 yaşındaki teleskop, evrenin genişleme oranı başta olmak üzere alanındaki birçok gözlemiyle bilim dünyasını aydınlattı.

YENİ TELESKOP 2018’DE FAALİYETE GEÇECEK

Hubble’ın yerine geçmesi planlanan James Webb Teleskobu ise 8,8 milyar dolara mal oldu ve 2018 yılında fırlatılması planlanıyor. Sahip olduğu yeni teknolojilerle çığır açması ve çok daha uzakları görebilmesi hedeflenen James Webb Teleskobu faaliyete geçene kadar ise Hubble görüntülerini yollamaya devam edecek.

Hubble Teleskobu’ndan yeni görüntüler -TIKLA İZLE

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ