İçimizdeki Tehlike” Ego”

Zeynep Arı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
  • 26 Temmuz 2015
  • 1.825 kez görüntülendi.

599274_10151008330074909_1818267575_n

Hepimizin dilinde var olan aslında çok yabancı olduğumuz, gücünün bile farkında olmadığımız ,içimizde sürekli yaşayan, hiç uyumayan, en zayıf anlarını kollayan bir düşman var EGO ; herkesin ego ile ilgili bir bilgisi mutlaka vardır. Ne olup olmadığı hakkında çok konuşanlarda EGO-İST olur sonra.:) Peki nedir bu ego? Bizim içimizde olupta bize düşman olan bu canavarı nasıl durdurabiliriz?
Sanirim EGO nedir? Sorusunun cevabı ile başlamak yerinde olacaktır. Latince bir kelime olan EGO ,ben benlik,kendilik demektir. İnsanların her biri farklı EGO ve filtrelerine sahiptir. Yani ego her insanda farklı çalışır. Ego insanın hem özne boyutunu tanımlayan irade, bilinç ve vicdanı, hemde onu nesne boyutunu tanımlayan istekleri, dürtüleri, tutkuları ve içsel enerji kaynaklarını içine alan çok boyutlu ve bir o kadar da karmaşık olan kompleks bir yapıdır.
Gurur,öfke, kin,korku bunlar hepsi birer egonun beslediği duygulardir, otomatik olarak işleyen, ancak irade ve bilinç ile kontrol altına alınabilen bu mekenizmalar, psikolojide ego savunma sistemleri olarak adlandırılır. Egonun kökeninde kendini hep yetersiz görme vardır. Ego sen değilsindir aslında her türlü hırsa,arzuya, ve kurnazlığa sahiptir. Ve her zaman en tepede olmak ister. Ego yenilgiyi kabul etmez. Başarısızlığı istemez,geçmişte yaşanılan olayları baskılar hatırlamak istemez. Egonun ölümü; yok olma korkusudur. Ego kendisini sürekli tehdit altında görür,ve guvensizdir. Kaybetme korkusu,başarısizlik, incinme tüm korkular egonun korkularidir. Ego Kördür ve bencildir. Egoist ise; egonun kölesi olup onun isteklerine tatmin arayan, sürekli bocalayip bir türlü nihaî huzura ulaşamayan zavallı kimsedir kanımca.
Ben ile başlayan her sözün altında,egonun olmak istediği şeyler yatar, statü, mevki, kendi ile gurur duyma gibi isteklerde egonun kendini yüceltme arzusu vardır.
İçimizde daima iki ayrı ses vardır; bu seslerin ilki: Allahın yarattığı gibi kalan ve hiç değişmeden duran öz parcamızdır. O bizim en yüksek benligimizdir ve tamdır. Yüce yaradana bağlıdır. Diğeri ise ; içimizdeki canavar olan egodur. Biz onu herkesten farklı olduğumuza inandirmak için çıkardık ortaya. Ego girmek istemedigimiz yollara girmemizi sağlayan, söylemek istediğimiz şeyleri söyletmeyen,yaşam amacimiza engel olan ,sahte bir hayat yasamamizi isteyen, bizi doğru yola iletmek istemeyen engeldir. Anda kalmamizi söyleyen herseyden kaygı duymamizi sağlayan huzursuz olan yanimizin ta kendisidir. Ego hazcidir, anında tatmin ister. Hedonist yaşamın en büyük vitaminidir. Egoistler Hedonist yaşam tarzına daha uygun davranirlar
Ego kuruntu ile beslenir. Örneğin; sevgilim beni aramıyor, acaba beni terk mi edecek? Diyen bir iç ses, aslında egonun sesidir ve geleceğe aiittir. Terk etme eylemi aslında yoktur. Geleceğe dair tüm kaygılar da egoya aittir aslında.
Kalbinin ne hissetigini anlamayan geçmişte ve gelecekte, ego yolculuğu yapan egonun elinde oyuncak olan o kadar çok kişi var ki… Eğer gerçekten hafif,dingin,huzurlu,berrak ve duru-goru dediğimiz olayları hissetmek niyetindeysek, içimizdeki egonun sesini kisabilir ve susturabilirsek, ilahi sesin yüksek benlik seslerini çok rahat duyabiliriz. Bu sesi duymak çokta zor değildir. “Sorgusuz teslimiyet, kendine güven, çünkü mutlak bir güç ile korunuyorsun” der yüksek benlik sesi. Oysaki ego öfkeli,kıskanç, kavgacı,mutsuz ve korku doludur. Bunları sizde kendinizde ölçüp degerlendirebilirsiniz.
Değişimin en büyük anahtarı ego denen canavarın köleliğinden kurtulup , isteklerini azaltmakta yatar. Ego azaldıkça yüce yaratıcının sesi daha net duyulacak ve içimizde insanlığın yeni umutları filizlenecek ve isyandan korunacaksınız. Rabbim herkese duru-goru ile görebilmeyi nasip etsin.
Hiç bir şeyin kölesi olmadan,yaradana sorgusuz bir teslimiyet tüm yapmamız gereken bu. Egonun tuzaklarına düşmemek dileğiyle…

 

Zeynep ARI

SOSYOLOG/AİLE DANIŞMANI

YAZARIN SON YAZILARI
Alemin Özü - 15 Haziran 2016
Hayatın Pusulası - 10 Nisan 2016
Enaniyet Tuzağı - 9 Mart 2016
Sabır - 8 Ocak 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ