İdealist, Olunur mu? Doğulur mu ?

Şenol Ceviz

Yazarın şu ana kadar yazılmış 22 makalesi bulunuyor.
  • 30 Kasım 2015
  • 951 kez görüntülendi.

9a2401537fff3ee25f4e4a501d508733_1286392706

Kendi tarzım gereği, ya da siz prensip deyin, yazacağım her konuda, konunun kökenine inmeyi isterim. Bir şeyi orta yerden anlatırsanız konuyu sadece o konudan haberdar olanlar anlar, kökeninden itibaren anlatırsanız herkes anlar. İnsan, tabiatı gereği farklı tür ortam ve çevrede doğar, o çevrenin öğretileriyle gelişir ve şekil alır. Bu konu tıpkı bir heykel traşın heykeline şekil vermesi gibidir. Usta heykel traş daha iyi öğrendiği ve yetenekleri olduğu için çok daha iyi bir iş çıkaracaktır. İşinde uzman olmayan bir heykel traş ise çok da iyi bir iş çıkaramayacaktır. İnsan da çevresindeki heykel traşlar tarafından yontulur, öğretilere tabi tutulur ve her geçen gün uzman eller tarafından ya da uzman olmayanlar tarafından eğitilir. Dikkat ettiğiniz zaman çevremizdeki olayların, süreçlerin, insanın zamana tabi olan işleyişinin gözle görülür bir şekilde çok hızlı değişimler geçirdiğini görürüz. İnsanı insan yapan aklıdır, insan, aklının ürünüdür. Eğitimli ellerden eğitimli eller çıkar, eğitimsiz ellerden ise yine eğitimsiz eller çıkar. Fakat taaki eğitimsizlerden birinin, sınırlarının dışına çıkmak istemesine kadar. Baktığımız zaman; zeki, çevresindeki olumsuz durumların farkında olan ve bu olumsuzlukları yıkmaya çalışan, bu ortamdan kurtulmaya çalışan bir çok insan da görürüz. Tüm işlevsel süreç eğitimlilerin eğitimli eller yetiştirmesine dayanmaz. Bazen eğitimsiz ortamda büyüyen birey kendi sınırlarını delmek isteyebilir ve bir mücadeleye girişir. Bu tür insan tipini, ben her daim İdealist insan tipi olarak görmüşümdür.
Nedir idealizm ? “İdealizm, felsefede, en geniş anlamıyla, tinsel güçlerin evrendeki tüm süreçleri ya da olup bitenleri belirlediğini savunan tüm felsefe öğretilerini içerecek biçimde kullanılan terim. Var olan her şeyi “düşünce”ye bağlayıp ondan türeten; düşünce dışında nesnel bir gerçekliğin var olmadığını, başka bir deyişle düşünceden bağımsız bir varlığın ya da maddî gerçekliğin bulunmadığını dile getiren felsefe akımını niteler.”
İdealist insan ise; sadece aklının yoluna tabi olan, etik ve ahlaki sorumlulukları kendisine borç edinmiş, çevresindeki kötü olan her şeyin olumlu yanlarını görüp hemen her şeye pozitif bakarak kötüyü iyi ile değiştirmek isteyen insan tipidir. Dikkat edelim, bu tür insanlara çok sık rastlayamayız, bulunmayı bekleyen birer hazine gibidirler. Onlar pozitif insanlardır ve dünyayı değiştirme adına çalışırlar. Her insanın dünyayı iyi yönde değiştirme sorumluluğu olduğuna inandıkları için kendi paylarına düşen iyilik yapma kavramını fazlasıyla yerine getirirler. Genellikle bilim insanı veya eğitimci olurlar. Bu tür insanların genel olarak kötü şartlarda büyüdüğü, yazının başında da belirttiğim gibi sınırlarının dışına çıkmak isteyen insan tipi olduklarını söyleyebilirim. İnanın onlar olmasaydı, dünya bugünkü halini, şeklini alamazdı. Nikola Tesla’dan örnek vermek istiyorum. O yeryüzünün gördüğü en büyük idealistlerden biriydi. İşini daima insanlığın yararı için kullanmak istedi, kablosuz elektrik kullanımını icat etti, hatta o kadar ileriye gitti ki, kıtalardan kıtalara kablosuz elektrik taşınabileceğini teorik olarak ispatladı. İnsanların bedava ya da çok ucuza enerji kullanabileceğini ispatladı, Tüm bunların sonucu ne oldu dersiniz ? Ne olacak kazanan tabiki de kötülük oldu. Günümüzde onun icatlarından biri olan HAARP, ABD tarafından kötü amaçlar için kullanılmaktadır, insanlık yararına değil bir silah olarak kullanılmaktadır. HAARP’ın açılımı, Yüksek Frekanslı Aktif Aurora Araştırma Programı’dır. Nikola Tesla yaptığı icatlardan hiçbir zaman maddi bir çıkar ve kazanç beklememiş, sürekli olarak insanlığın gelişimi için çabalamıştır. Bir diğer Büyük idealist ise Einstein’dır. Einstein atomu parçaladığında çok büyük bir keşif yaptığını anlamış fakat daha sonra atom bombası olarak yapılıp hiroşimanın bombalandığında “yaptığım bu icadın insanları öldürmek için kullanılacağını bilseydim yapmazdım” dediği söylenmektedir. Bunun dışında insanlığın gördüğü en büyük ve önemli icatlara sahiptir. Yine 102 yaşına gelmiş Cahit Tanyol, ALLAH biraz daha ömür verse de şu başladığım kitabı bir bitirebilsem (kitap yazmaktan bahsediyor)
İdealistler olmasa bugün ki teknolojiye ve bilgi birikimine kesinlikle sahip olamazdık. Her ne kadar idealistlerin varlığı ve çokluğu önemliyse de bugün dünya onların varlığına rağmen hala kötü bir yer ve insanlar her gün birbirlerini katletmeye devam ediyor.

Şenol CEVİZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ