İnsansı robot Han Hong Kong’da görücüye çıktı

  • 21 Nisan 2015
  • 398 kez görüntülendi.
İnsansı robot Han Hong Kong’da görücüye çıktı

v

Mobil bir uygulama sayesinde “Han” tek bir butonla gülebiliyor, göz kırpabiliyor ve hatta sarhoş taklidi bile yapabiliyor. Yüzündeki 40 ayrı motor sayesinde insan mimiklerini taklit edebilen insansı robot Hanson Robotics firması tarafından geliştirildi.

İNSANLARLA SOHBET EDİYOR

Gözlerinde ve göğüs bölgesinde bulunan kameralar sayesinde çevresindekilerin yüzünü, cinsiyetini ayırt edebiliyor, mutlu mu üzgün mü olduklarını anlayabiliyor.

Fuardaki katılımcılar Han ile konuşma şansı elde ediyor ve kimi zaman komik diyaloglar da ortaya çıkıyor.

ESPRİYE KARŞILIK VERİYOR

Bir iş adamının “karım için mükemmel bir eş olduğunu düşünüyorum” şakasına Han’ın cevabı; “Senin dediğini yapmak zorunda değilim, ben kendi özgür irademle hareket ederim” şeklinde oldu.

3 SEKTÖRDE HİZMET VERECEK

Şirket yetkilisi Grace Copplestone insansı robotu 3 ayrı pazarı hedefleyerek ürettiklerini söyledi. Bunlardan birincisi otel/pansiyon gibi mekanlarda konukları resepsiyon masasında karşılayabilecek şekilde kullanmak. İkincisi eğlence sektöründe gazinolarda, kumarhanelerde, eğlence parklarında insanları eğlendirmek. Üçüncüsü ise tıbbi bakım alanında yaşlıların bakımına yardım etmek amacıyla kullanılması planlanıyor.

KADIN VERSİYONU DA ÜRETİLECEK

Hong Kong merkezli şirket, Han’ın kadın versiyonu olan Eva isimli robottan bu yıl içinde yüzlerce üreterek piyasaya sürmeyi planlıyor. Han ilk olarak geçtiğimiz Ocak ayında Almanya’daki Dijital Yaşam ve Tasarım Fuarı’nda görücüye çıkmıştı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ